Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z roku 2004
-
Po okresie świąteczno-noworocznym ważnym wydarzeniem dla parafii było Zgromadzenie Parafialne. Rozliczono na nim rok 2003 udzielając absolutorium Proboszczowi i Radzie Parafialnej oraz przedstawiono zamierzenia na rok 2004. Jednym z zadań, jakie zaplanowano na rok bieżący, jest wymiana drzwi wejściowych do kościoła. Innym zamierzeniem gospodarczym parafii jest zagospodarowanie terenu wokół kościoła, szczególnie od strony firmy "Operator". Firma ta zamierza nam udostępnić pomieszczenie piwniczne na sprzęt gospodarczy parafii.
Wszystkie te zamierzenia pragniemy zanieść w modlitwie do Pana z prośbą o pomoc w ich realizacji. - W okresie ferii zimowych śnieżna zima zachęciła wielu parafian do wspólnego wyjazdu autokarem na narty, sanki i inne atrakcje zimowe do Wisły.
- Nasz parafialny chór przeniósł ostatnio swoje próby do salki, gdzie co tydzień o godzinie 1745 spotykają się wszyscy chórzyści.
- Okres pasyjny rozpoczął się w parafii tradycyjnymi tygodniowymi nabożeństwami, które odbywają się we wtorki o godzinie 1800. Nabożeństwo pasyjne 16 marca odprawił ks. Janusz Holesz - proboszcz parafii Czechowice-Dziedzice. Po nabożeństwie grupka parafian spotkała się z księdzem na skromnym poczęstunku ciastem, kawą i herbatą. Ksiądz podzielił się interesującymi przeżyciami duszpasterskimi, które spotykają go w związku z pełnioną przez niego dodatkową funkcją w kościele jaką jest służba duszpasterska w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej.
- Kolejne tygodniowe nabożeństwo pasyjne odprawił ks. Dariusz Dawid z Zabrza.
- 2 kwietnia w Domu Kultury w Leszczynach odbyła się kolejna sesja z cyklu "Śląsk bogaty różnorodnością kultur, narodów i wyznań" realizowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ruch Autonomii Śląska i Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Podczas tego spotkania referaty wygłosili: pani prof. Grażyna Szewczyk oraz ks. proboszcz parafii E-A w Czerwionce Henryk Reske, który przedstawił referat pt. "Z historii parafii ewangelickiej w Czerwionce-Leszczynach". Spora grupa parafian ewangelickich zaszczyciła swą obecnością to spotkanie. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w dziejach parafii E-A w Czerwionce, a więc należałoby tę datę uznać za historyczną. Wszyscy ze spotkania byli bardzo zadowoleni, tym bardziej, że referaty ujrzą światło dzienne w postaci wydanej pozycji książkowej ze wszystkich sesji cyklu "Śląsk bogaty różnorodnością kultur, narodów i wyznań".
- Parafianie w kwietniu przygotowują się do godnego uczczenia Świąt Wielkiej Nocy. W czasie poprzedzającym Święta Wielkanocne przygotowywał się do służby chór parafialny oraz dzieci ze Szkółki Niedzielnej. W Wielki Piątek, podczas nabożeństwa, zaśpiewał chór dwie pieśni: "Młodzieńczy sad miał (Legenda o Chrystusie)" w opracowaniu A.Hławiczki i P.J.Czajkowskiego oraz "Wiele lat błądziłem" R.Nowella i D.B.Townera. W pierwszy Dzień Świąt Wielkiej Nocy, podczas nabożeństwa ze Spowiedzią i Komunią Świętą (11 kwietnia), chór wykonał pieśń pod tytułem "Radość pienia" H.Tuckera. Poniedziałek wielkanocny w kościele był ubogacony występem dzieci, które zaprezentowały sztukę pt. "Od Piątku do Niedzieli" opracowaną przez katechetkę Beatę Reske i Miriam Gibiec na podstawie materiałów CME. Interpretacja tekstu sztuki wyraziście przedstawiona przez dzieci dała impuls do przemyśleń nad śmiercią Chrystusa i odradzającą się nadzieją w obliczu zmartwychwstania pańskiego.
- 18 kwietnia, w 1. niedzielę po Wielkanocy, w Orzeszu odbyło się diecezjalne spotkanie konfirmantów, podczas którego wystąpił chór parafii Czerwionka pod dyr. Pawła Gasia oraz dzieci z parafii Czerwionka ze sztuką pt. "Od Piątku do Niedzieli". Chór zaśpiewał "Radość pienia" H.Tuckera.
- Historyczną datą w parafii jest dzień 9 maja, w którym to dniu chór parafii Czerwionka na 58. Zjeździe Chórów Diecezji Katowickiej w Zabrzu zaśpiewał pieśń P.J.Czajkowskiego i A.Hławiczki "Młodzieńczy sad". Zachęceni do wspólnego śpiewu na chwałę Panu przez ks. bp Tadeusza Szurmana, przyobleczeni w muzykę kazaniem ks. proboszcza Dariusza Dawida i powitani przez przewodniczącego diecezjalnej komisji ds. chórów ks. Jerzego Romańskiego, wszyscy uczestnicy Zjazdu zostali ubogaceni pieśnią Pana.
- Dzień 19 maja powinien być w kronice wydarzeń parafialnych PE-A Czerwionka zapisany jako wydarzenie dużej rangi, gdyż parafię wizytował ks. bp Tadeusz Szurman. Przed południem ksiądz biskup wraz księdzem proboszczem Henrykiem Reske i kuratorem parafii Joachimem Gibcem złożyli wizytę władzom gminno-miejskim i samorządowi terytorialnemu w Czerwionce-Leszczynach. Po spotkaniu w Urzędzie Miasta i Gminy, które przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze, biskup diecezji udał się do kościoła w Czerwionce, gdzie wraz proboszczem i kuratorem, po krótkiej modlitwie, obejrzeli wnętrze i otoczenie kościoła. Następnie ks. bp T. Szurman, wraz z osobami towarzyszącymi, złożył wizytę prezesowi firmy "Operator", której jedno skrzydło zabudowań stanowi salkę parafialną. Po krótkiej rozmowie o współpracy firmy z parafią E-A w Czerwionce, biskup, proboszcz i kurator udali się do salki parafialnej w Orzeszu, gdzie odbyło się wspólne spotkanie obu rad parafialnych z księdzem biskupem Tadeuszem Szurmanem. Bardzo owocne spotkanie biskup zakończył sprawdzeniem dokumentacji parafialnej.
- Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku, Gimnazjum nr 4 w Czerwionce-Leszczynach, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Czerwionce-Leszczynach zorganizowały konferencję popularnonaukową pt. "Śląsk w myśli religijnej, społecznej i narodowej dwóch konfesji: katolicyzmu i wyznania ewangelicko-augsburskiego" w dniu 27 maja. Miejscem konferencji była aula Ośrodka Dydaktycznego UŚ w Rybniku. Otwarcia konferencji dokonał i słowo wstępne wygłosił pracownik dydaktyczny filii UŚ w Rybniku dr Zbigniew Kadłubek. W części pierwszej wystąpiły: chór parafialny "Hiacynt" z parafii katolickiej w Stanowicach (zaśpiewał: "Stój przy mnie Boże", "Dzień po dniu", "Dzięki kochany Ojcze"), chór "Skowronki" - chór Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Czerwionce-Leszczynach (zaśpiewał: psalmy Mikołaja Gomółki - Psalm 29 "Nieście chwałę mocarze", Psalm 13 "Dokąd?"; Wacława z Szamotuł "Powszechną spowiedź" i trzy śląskie pieśni ludowe). Na zakończenie tej części programu obydwa chóry zaśpiewały dwie pieśni ewangelickie: "Ojcowski dom" i "Z Bogiem, z Bogiem". Drugą część sesji rozpoczął referat ks. Radcy Konsystorza Kościoła E-A Jana Badury pt. "Wkład ewangelików w życie narodowe i społeczne na Śląsku Cieszyńskim". Następnie pani mgr Beata Stuchlik-Surowiak przedstawiła opracowanie pt. "Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską, a także sto talarów śląskich". Była to krótka refleksja na temat życia kobiet na Śląsku w okresie baroku. W części końcowej konferencji referaty wygłosili: ks. Bogdan Michalski z parafii rzymskokatolickiej w Czerwionce (temat: "Tradycje duszpasterstwa ludzi pracy na Górnym Śląsku po 1945 roku") oraz pani dr Aleksandra Kunce (temat: "Piętno"). Sesja popularnonaukowa była bardzo udana zarówno pod względem organizacyjnym jak i programowym. Był to także pierwszy w historii parafii ewangelickiej w Czerwionce współudział w organizacji tak poważnej imprezy naukowo-dydaktycznej. Niektórzy parafianie z Orzesza, Czerwionki i Rybnika brali udział w tej konferencji.
- Życie parafialne szybko biegnie i w Święto Zesłania Ducha Świętego, w dniu 30 maja, chór parafialny zaśpiewał podczas nabożeństwa pieśń pt. "Duchu Święty" autorstwa L.M.Gottschalka i A.Reeda.
- Na zakończenie roku szkolnego, 25 czerwca, ks. Henryk Reske odprawił nabożeństwo, w którym brali udział nauczyciele, młodzież i dzieci uczące się na nauczaniu katechetycznym.
- Rok 2004 jest dość ciekawy w parafii Czerwionka, gdyż wiele wydarzeń dzieje się po raz pierwszy. I tak w dniu 27 czerwca miało miejsce nabożeństwo rodzinne, po którym przy kawie, herbatce i ciastkach wielu parafian spotkało się w salce parafialnej. Święto Rodzinne w parafii było bardzo udane i wielu parafian było zadowolonych, gdyż mogli uczestniczyć również w zabawach i śpiewie przy akompaniamencie gitary.
- Podczas Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie, w dniu 8 lipca został zorganizowany wspólny wyjazd parafian z Orzesza i Czerwionki autokarem.
- 11 lipca z placu kościelnego parafii Orzesze na obóz letni do Lidzbarka Welskiego pojechały dzieci i młodzież z parafii: Czerwionka, Orzesze, Tychy, Mikołów, Zabrze i Kraków. Kierownictwo obozu stanowili: ksiądz Henryk Reske, student Artur Sroka, student Paweł Marek oraz licealistka Miriam Gibiec. Tematem przewodnim były materiały CME, a konkretnie misja w różnych krajach świata. Boży ochronny parasol chronił obozowiczów od kaprysów pogody i złego samopoczucia. Słowo Boże poprzez zwiastowane opowieści, dobry wypoczynek w wodzie jeziora, złożyły się na całość dziesięciodniowego pobytu na Warmii i Mazurach. Wszystkim uczestnikom wakacyjnego wypoczynku po powrocie buzie się śmiały, a rodziców przywitały pieśnią wyuczoną na obozie.
- Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu parafii Czerwionka jest pamiątka założenia i poświęcenia kościoła. W tym roku tą uroczystość obchodzono 25 lipca. Uroczyste nabożeństwo odprawił gość, ks. proboszcz Leszek Czyż z Wisły Malinki wraz z ks. Henrykiem Reske. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny z Wisły Malinki. Ksiądz Leszek na pamiątkę kazania w Czerwionce otrzymał naczynie gliniane z tekstem biblijnym z Księgi Jeremiasza, a symbolicznie wypełnione ziemią z pobliskich hałd kopalnianych. Po nabożeństwie goście z Malinki oraz parafianie z Czerwionki mogli zakupić i poczęstować się kołaczem upieczonym specjalnie na tą okazję, napić się kawy, herbaty i innych napojów oraz zaopatrzyć się w literaturę chrześcijańską na stoisku CME prowadzonym przez Mariolę i Romana Fengerów. W wielu miejscach wokoło kościoła i salki parafialnej toczyły się grupowe rozmowy. Po tej części wszystkich chętnych zaproszono na poczęstunek obiadowy - bogracz z bułką. W salce parafialnej ksiądz Leszek podzielił się informacjami ze swej służby duszpasterskiej w Wiśle Malince. Stwierdził, że jest to niesamowite, ale prawdziwe, że w tak dobitny sposób jest prowadzony przez Pana i to właśnie w Wiśle Malince. Swoimi wrażeniami z pracy na niwie pańskiej w Czerwionce podzielił się ksiądz Henryk Reske. Na koniec, po modlitwie ks. Leszka Czyża, wszyscy zaśpiewali na chwałę Panu pieśń.
- Miesiąc sierpień upłynął w parafii Czerwionka na cotygodniowych, niedzielnych nabożeństwach. Przerwę wakacyjną oprócz Szkółki Niedzielnej miał także chór. W czasie krótkiego urlopu księdza Reske, 29 sierpnia nabożeństwo spowiednio-komunijne odprawił wikariusz biskupa kościoła ks. Marcin Brzóska z Warszawy.
- Nabożeństwo z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2004/2005 zostało odprawione w Czerwionce 1 września. Wznowiły swoją służbę w parafii Szkółka Niedzielna oraz chór.
- W czwartek 2 września chór parafialny śpiewał podczas uroczystości ślubnej w kościółku drewnianym parafii rzymskokatolickiej w Palowicach, śpiewając dwie pieśni: "Ojcowski dom" L.B.Kaspara w przekładzie Jana Kubisza (melodia słoweńska) oraz "Błogosławieństwo" C.Barowsa i J.Innesa w przekładzie A.Korfantego. Chór wystąpił w bardzo okrojonym składzie.
- W piątek 17 września nastąpił wyjazd na wycieczkę organizowaną przez ks. Henryka Reske i przewodnika turystycznego Grzegorza Węgrzynka. Autokarem z placu przy kościele w Orzeszu wyjechali do Pragi parafianie z Czerwionki, Orzesza, Mikołowa, Tychów, Wirku, Zabrza. Po drodze do stolicy Czech wycieczkowicze zatrzymali się w Ołomuńcu, dawnej stolicy Moraw. Następny przystanek był już w Pradze. W stolicy Czech uczestnicy zobaczyli nową część z kompleksem architektonicznym Vaclavskie Namesti. Zwiedzanie starej części architektonicznej Pragi rozpoczęto od Placu Hradczańskiego, na którym obejrzano honorową odprawę i zmianę wart. Kolejnym obiektem zwiedzanym była Katedra św. Wita uważana za klejnot architektury gotyckiej. Starymi schodami zamkowymi, przez "złotą uliczkę", Staromiejską Wieżę Mostową uczestnicy wycieczki udali się na Most Karola, który przecina rzekę Wełtawę (Praga ma 18 mostów). Rynek Starego Miasta posiada pomnik Mistrza Jana Husa i barokowy kościół św. Mikołaja. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła część żydowska Pragi z synagogą Staro-Nową z lat 1270-1280 i Ratusz Żydowski wraz z zegarem z hebrajską tarczą i wskazówkami poruszającymi się wstecz. Nieopodal znajduje się Stary Cmentarz Żydowski z początku XV wieku z dwunastoma warstwami pochówku i grobem rabbiego Liwa. 19 września uczestnicy wycieczki wzięli udział w nabożeństwie ewangelickim Czeskobraterskiego Kościoła w Pradze przy ulicy Salwatorskiej 1. Nabożeństwo połączone z chrztem było odprawione bez śpiewu liturgicznego. Parafialna wycieczka do Pragi była bardzo udana, uczestnicy zadowoleni powrócili do domów z dużym bagażem wrażeń, gdyż miasto okraszone było w tym czasie wspaniałą słoneczną pogodą.
- W niedzielę, podczas nieobecności ks. Reske, nabożeństwo odprawił w Czerwionce student teologii z Wisły Marcin Kotas.
- W Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej w Sycowie brała udział tylko jedna osoba z parafii - Miriam Gibiec.
- Mijają trzy kwartały życia parafialnego i należałoby odnotować, że w tym czasie wykonano następujące prace gospodarcze: zabudowano nowy aneks kuchenny przy salce parafialnej; wykonano obicie boazerią drewnianej części ściany szczytowej kościoła z umiejscowionym tam witrażem; pokryto papą termozgrzewalną zadaszenie nad ołtarzem kościoła wraz z obiciem blachą; uporządkowano teren przykościelny od strony okien kościoła.
-
Ostatni kwartał 2004 roku rozpoczął się w parafii uroczystością Dziękczynnego Święta Żniw (2 października). Nabożeństwo rozpoczęło się procesjonalnym wejściem księdza oraz dzieci niosących koszyczki z owocami i warzywami. Dary natury zostały złożone wokół ołtarza, na którym położono chleb oraz kłosy zbóż. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny wykonując dwie pieśni: "Pola wkoło już dojrzały" i "Wszystko Tobie". Po nabożeństwie dary natury zebrano do worków z przeznaczeniem dla potrzebującej rodziny wielodzietnej.
W tym miejscu krótka myśl podsumowująca ten okres życia parafialnego w Czerwionce:
Wszystko co żyje,W parafii następuje teraz okres przygotowań do Święta Reformacji, które w tym roku przypada w niedzielę 31 października.
Twoje żywią dłonie,
Skała kwiat karmi,
Pszczółkę kwiatów wonie;
I nam, Opatrzny!
Dajesz, co potrzeba,
Daj nam i dzisiaj
Powszedniego chleba. - W 18. Niedzielę po Trójcy Świętej, 10 października, w kościele w Czerwionce młody parafianin Patryk Kłosko zbierał po nabożeństwie dobrowolne datki na pomoc dla niesłyszącej i bardzo słabo widzącej dziewczynki - Weroniki Rożek. Uzbierane 300 złotych przekazano do Przedszkola nr 10 w Czerwionce, które było organizatorem akcji "POMÓŻMY WERONICE POCZUĆ PIĘKNO ŚWIATA".
- Święto Reformacji przypadło w tym roku w niedzielę. W związku z tym odbyło się w kościele w Czerwionce uroczyste nabożeństwo reformacyjne, podczas którego chór parafialny zaśpiewał dwie pieśni: E. Gebharta i S.W. Martina "Głośno biją niebios dzwony" oraz ks. S.J. Stone'a i S.S. Wesleya "Na skale Kościół stoi".
- Dnia 1 listopada (poniedziałek), w święto Pamiątki Umarłych, na cmentarzu w Czerwionce, w sektorze gdzie znajdują się ewangelickie groby, ks. Henryk Reske odprawił nabożeństwo. Wzięli w nim udział nie tylko ewangelicy, ale także zainteresowani, będący akurat w tym czasie na cmentarzu.
- 11 listopada - uruchomienie strony internetowej parafii w Czerwionce.
- W przedostatnią niedzielę roku kościelnego, 14 listopada, nabożeństwo odprawił emerytowany proboszcz, ks. Stanisław Dorda z Ustronia.
-
Szósty Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar im. ks. Andrzeja Hauptmana odbył się w hali MOSiR w Zabrzu dnia 27 listopada. Organizatorami turnieju byli księża: Jerzy Samiec - proboszcz PE-A w Gliwicach i Dariusz Dawid - proboszcz PE-A w Zabrzu. W turnieju uczestniczyło 21 drużyn parafialnych: Biała, Brenna Górki, Cieszyn, Cieszyn Zamarski, Cisownica, Czerwionka, Czerwionka-Leszczyny, Diecezja Pomorsko-Wielkopolska, Drogomyśl I, Drogomyśl II, Gliwice, Goleszów, Łódź, Międzyrzecze, Niemcy, Orzesze, Pruchna, Rybnik, Skoczów, Zabrze I, Zabrze II. Mecze rozgrywano na dwóch boiskach. Rozegrano 32 spotkania piłkarskie, w wyniku których zwycięzcą turnieju została reprezentacja parafii Goleszów (po raz drugi z rzędu), drugie miejsce zajął Cieszyn Zamarski, a trzecie miejsce przypadło debiutującej w rozgrywkach parafii Czerwionka, która w finale pocieszenia pokonała gospodarzy turnieju Zabrze II.
Parafia nasza po raz pierwszy wystąpiła w tym turnieju i wystawiła dwie drużyny:
Drużyna LESZCZYNY - skład: Rafał Lipus (kapitan), Dawid Gluza, Tomasz Idziejczak, Patryk Kłosko, Janusz Lipus, Mateusz Lipus, Janusz Piorko, Patryk Sładek, Marek Twardzik.
Drużyna CZERWIONKA - skład: Michał Musioł (kapitan), Mariusz Golański, Bartosz Inglot, Krzysztof Inglot, Sebastian Inglot, Krzysztof Nowak, Alfred Sładek, Marek Zgryźniak.
(Szczegółowa relacja z turnieju - dostępna tutaj.) - W rozpoczynającym się w listopadzie Adwencie, pierwsze tygodniowe nabożeństwo, w dniu 30 listopada, odprawił ksiądz podporucznik Kornel Undas (proboszcz parafii Mikołów oraz kapelan Straży Granicznej).
- 7 grudnia, w kościele w Czerwionce odbyło się drugie tygodniowe nabożeństwo adwentowe. Tym razem Słowem Bożym służył proboszcz parafii w Ustroniu-Dobce, ks. dr Adrian Korczago, który jest jednocześnie wykładowcą w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
-
Dnia 12 grudnia, czyli w Trzecią Niedzielę Adwentu, odbyło się po raz drugi w parafii Spotkanie Adwentowe dla Seniorów w salce parafialnej, poprzedzone nabożeństwem ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Organizacja przebiegła sprawnie (ciasta upiekły panie z parafii). Dopisała frekwencja na spotkaniu, gdyż na 42 osoby zaproszone, uczestniczyło w Adwentówce 27 Seniorów.
Spotkanie rozpoczęło się od konsumpcji przygotowanych słodkości, a na przywitanie zagrali kolędy konfirmanci: Patryk Kłosko oraz Daria Gibiec na organach, na skrzypcach Martyna Kocjan. Następnie pani Ewa Pietryja przeczytała rozmyślania dotyczące przeżyć adwentowych pani diakon Aleksandry Błahut-Kowalczyk. Z przeczytanym tekstem korespondowało przedstawienie przez kuratora krótkiej historii wieńca adwentowego. Ksiądz Henryk Reske zaprezentował opowiadanie ukazujące, że warto żyć w nadziei. Na koniec spotkania przeprowadzono konkurs z wiadomości parafialnych. Całość spotkania przeplatana była śpiewem kolęd. Wszyscy Seniorzy Parafii otrzymali skromne prezenty gwiazdkowe. W części końcowej pani Ewa Pietryja odczytała okolicznościowy wiersz, a modlitwa proboszcza zakończyła Adwentówkę 2004 dla Seniorów. - W kolejne tygodniowe nabożeństwo adwentowe (14 grudnia), parafię odwiedził z adwentowym przesłaniem ksiądz proboszcz Alfred Staniek z parafii w Bytomiu Miechowicach.
- W okresie świąteczno-noworocznym odbyły się:
- w Wigilię (24 grudnia) Pasterka,
- Nabożeństwa Bożonarodzeniowe (25 i 26 grudnia),
- Gwiazdka dla dzieci (po nabożeństwie w II dzień świąt, 26 grudnia),
- Nabożeństwo Sylwestrowe (31 grudnia) na zakończenie roku kalendarzowego,
- Nabożeństwo Noworoczne (w sobotę 1 stycznia 2005 roku),
- nabożeństwo w Święto Epifanii (6 stycznia 2005 roku).
Na okres ten przyświecała nam myśl Adama Mickiewicza:Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie,
lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie.Adam Mickiewicz - 24 grudnia 2004 roku w parafii Czerwionka odbyła się po raz kolejny PASTERKA. W tym roku nabożeństwo to rozpoczęło się o godzinie 23. Grudniowa noc - tym razem w szarym otoczeniu, gdyż brakowało śniegu i mroźnej temperatury. Wielu oczekuje tej szczególnej nocy pełnej światła i radości. W kościele przystrojona sosna. Noc Wigilii rozgrzewa miłością i napełnia radosnym śpiewem. Podczas zwiastowania rozgłaszana na wszelkie sposoby wieść: NIE BÓJCIE SIĘ! RADUJCIE SIĘ! GDYŻ DZIŚ NARODZIŁ SIĘ WAM ZBAWICIEL, KTÓRYM JEST CHRYSTUS PAN! Na początku nabożeństwa Miriam Gibiec zagrała fragment muzyki Ennio Morricone z filmu "Misja" w aranżacji na obój Paulo Rolanda. W czasie nabożeństwa chór parafialny zaśpiewał pieśń "Wigilia" do muzyki Zygmunta Słomskiego. Na zakończenie Pasterki usłyszeliśmy kolędę na obój "Raduj się świecie". Tej nocy połączyła nas znowu ta sama pieśń i ta sama radość wynikająca z faktu, że "narodził się nam Zbawiciel".
- Ubogaceni "cichą, świętą nocą" przyszliśmy w Święto Bożego Narodzenia do kościoła na uroczyste nabożeństwo połączone ze Spowiedzią i Komunią Świętą. W tym dniu "Dzisiaj w Betlejem" (w opracowaniu P. Gruchela) zaśpiewane przez chór zabrzmiało w kościele jak dobra, wesoła nowina. Melodia na obój (Miriam Gibiec) i organy (Paweł Gaś) dodała chwały i uwielbienia z okazji urodzin Pana. "Ach ubogi żłobie" według melodii P. Studzińskiego i przy akompaniamencie Pawła Gasia na organach zabrzmiało mocnym echem w sercach obecnych na nabożeństwie.
- Drugi dzień radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego był szczególny dla wszystkich dzieci w parafii. Podczas nabożeństwa grała na klarnecie dwa utwory Joanna Zajonz studiująca obecnie w Niemczech na Akademii Muzycznej. Po nabożeństwie doczekały się swej radości dzieci i młodzież. Chwaląc Pana z okazji Urodzin wystawiły jasełka opracowane przez Aleksandrę Marcinkowską - "Narodziła się nam nadzieja i miłość". W lesie zbłąkani pasterze (Kuba, Józek, Maciek) w ciemnościach szukają owiec i docierają do stajenki, gdzie spotykają Marię i Józefa wraz z dzieciątkiem Jezus. W pasterzy wcielili się Bartek i Sebastian Inglot, Dawid Gluza oraz Patryk Kłosko. Chór aniołów tworzyły: Daria Gibiec, Ania Turoń, Ola Meps i Martyna Kocjan. Do żłóbka przyszli Trzej Królowie (Baltazar, Melchior, Kacper) - Jonatan Kłosko, Łukasz Piórko, Michał Meps. Matkę Jezusa Marię zagrała Esterka Gibiec. Jasełka dopełniały Głosy z zewnątrz oraz Astrolodzy, których znakomicie zagrały pozostałe dzieciaki ze Szkółki Niedzielnej. Całość opracowały i przygotowały pastorowa Beata Reske i Miriam Gibiec. Na koniec przedstawienia zebrani w kościele zborownicy nagrodzili gromkimi brawami wszystkich uczestników jasełek. Potem wkroczył do akcji Mikołaj, który rozdał dzieciom paczki świąteczne. Była radość, był uśmiech na twarzach wszystkich, pozostały miłe wspomnienia.
- Święta, święta i po świętach. A po świętach 29 grudnia kolędowaliśmy na Gwiazdce chóru parafialnego. Przybyło na to spotkanie około trzydzieści osób. Zaproszeni zostali na Gwiazdkę sympatycy chóru i osoby zaangażowane w działalność w ramach parafii. Spotkanie rozpoczął krótkim wprowadzeniem ksiądz Henryk Reske. Potem z krótkimi wierszowanymi "skeczami" o chórze, niektórych chórzystach i działalności chóru w 2004 roku wystąpiły panie: Beata Reske i Ewa Pietryja. Miło było posłuchać, co się to w tym parafialnym malutkim chórze działo w minionym okresie. Czas świąteczno-noworoczny przypomniały nam - wybrane i zapisane w specjalnie przygotowanym na tę okazję śpiewniku - kolędy. Tę część opracował dyrygent chóru Paweł Gaś. Zawarł też w śpiewniku krótkie podziękowanie świąteczne wszystkim śpiewakom chóru Czerwionka. Wystrój stołu świątecznego przygotowały chórzystki Aneta i Sabina Jaworskie. Był też występ solowy Marty Smołki i Ewy Pietryja śpiewających a'capella kolędę "Lulajże Jezuniu"; były też indywidualne wspomnienia przeżytych wigilii niektórych uczestników Gwiazdki. Podczas spotkania dało się wyczuć prowadzenie Boże.
-
Dobiega końca 2004 rok. Oparciem i ostoją w minionym roku kalendarzowym był dla parafian i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Czerwionka Wszechmocny Pan. Z tym przesłaniem zebrali się parafianie na nabożeństwie wieczornym 31 grudnia, o godzinie osiemnastej. Niepewny jest los każdego z nas, naszych rodzin, miasta, parafii, kraju czy Kościoła. Wszystkie nasze niepewności powierzyliśmy Naszemu Panu podczas tego właśnie ostatniego nabożeństwa w 2004 roku.
Wiekuisty Boże, Ciebie nie dotyczy mijający czas.
Dziękujemy Ci za ten mijający 2004 rok, za każdy dzień i każdą noc,
za chwile radości i szczęścia, za zdrowie i siły, za naukę i pracę,
za wszystkie dobra, którymi wypełniłeś ten rok.
Dziękujemy za dodawanie sił, pocieszanie, budzenie nowej nadzieji.