Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z roku 2005
-
Rozpoczął się rok 2005.
Jezus Chrystus mówi:
Prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja.Łuk. 22,32
W Nowy Rok wielbiliśmy Pana w święto nadania Zbawicielowi imienia Jezus, podczas nabożeństwa popołudniowego o godzinie piętnastej. W dniu tym patrzymy w przyszłość i życzymy sobie, abyśmy szli w każdy dzień nowego roku z błogosławioną pewnością Pana, a nigdy nie zawiedziemy się na Jego miłości okazanej nam w Jezusie Chrystusie.
Wkroczyliśmy w ROK MISJI I EWANGELIZACJI. - 2 stycznia odbyło się nabożeństwo o zwykłej porze.
- Nabożeństwo wieczorne w Święto Epifanii (6 stycznia) zakończyło okres świąteczno-noworoczny w naszym kościele. W wielu krajach jest to dzień wolny od pracy - w naszym kraju jest to dzień roboczy. W Kościele Prawosławnym w tym dniu rozpoczynają się obchody Świąt Bożego Narodzenia.
-
W dniu 18 stycznia, w mieszkaniu Marietty i Joachima Gibców, w ramach przygotowań do konkursu znajomości Biblii "Jonasz", wyświetlony został film pt. "Jezus". Film oglądali przyszli uczestnicy zmagań konkursowych (ale nie tylko oni): Agata Rojek, Daria i Estera Gibiec, Sebastian i Bartosz Inglot, Dawid Gluza, Patryk Kłosko oraz pastorowa Beata Reske i Marietta Gibiec.
Kilka słów o filmie. Scenariusz w oparciu o Ewangelię Łukasza wykonał Barnet Fishbein. Producentem filmu jest John Heyman przy współpracy Richarda Daltona, a w roli tytułowej zagrał Brian Deacon. Reżyserami filmu są: Peter Sykes i John Kirsh. Dystrybucją zajął się Campus Crusade for Christ, a w Polsce Ruch Nowego Życia w Warszawie. Istnieje około 200 wersji językowych tego filmu, a obejrzało go około 500 milionów ludzi, z czego około 33 miliony powierzyło swoje życie Chrystusowi. -
W czwartek 20 stycznia, podczas zimowych ferii, doszło do spotkania karnawałowego w salce parafialnej. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tej imprezy parafialnej była Miriam Gibiec. W salce zebrało się siedemnaścioro dzieci. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie szesnastej, lecz przed rozpoczęciem nie było jeszcze wiadomo, w jakich warunkach się odbędzie; co chwilę bowiem następowała przerwa w zasilaniu elektrycznym. Były już przygotowane świece oraz radiomagnetofon na baterie - na wypadek gdyby nie można było korzystać z prądu.
Wszystko jednak z Bożą pomocą odbyło się bez zakłóceń elektrycznych (raz tylko zgasło światło podczas imprezy). Spotkanie było bardzo udane. Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w różnego rodzaju zabawach i grach przygotowanych przez Miriam. Udekorowaniem salki zajęły się Miriam i Daria Gibiec. Nad serwowaniem słodyczy, kanapek i napojów czuwały: Beata Reske, Irena Sładek, Marietta Gibiec, Ewa Inglot. W rytm muzyki wszyscy skakali, tańczyli, a przede wszystkim dobrze się bawili. Zabawa trwała do godziny dziewiętnastej. Z uśmiechem na twarzy wszyscy się żegnali i wracali do domów. - Z ważnych wydarzeń, jakie w styczniu 2005 roku odbywały się w naszym śląskim regionie, należałoby wymienić: DNI JUDAIZMU oraz EKUMENICZNY TYDZIEŃ POWSZECHNEJ MODLITWY O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN.
-
Panie, Władco nasz, jak wspaniałe jest imię twoje na całej ziemi!
Gdy oglądam niebo twoje, dzieło palców twoich,
Księżyc i gwiazdy, które Ty ustanowiłeśPs. 8,2a.4
28 stycznia zorganizowany został wspólny wyjazd parafian z Orzesza i Czerwionki, autobusem firmy "Etrans", do Wisły Malinki. Na wycieczkę wybrali się starsi, młodzież i dzieci. Po przyjeździe na miejsce wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani grochówką z termosu. Po takiej zaprawie kulinarnej jedna grupa uczestników wyprawy udała się na wyciąg narciarski CIEŃKÓW, a druga grupa skierowała się w stronę parafii E-A Malinka na wyciąg przyparafialny BOCHNIA. W pierwszej grupie byli zjeżdżający na nartach, na sankach i na "byle czym". W drugiej grupie zjeżdżali ze stoku narciarze, saneczkarze, jeden snowboardzista i inni. W tej grupie "szusował" także na nartach ks. Henryk Reske. Na wyciągu przy parafii uczestnicy mogli skorzystać również z zaplecza socjalnego parafii i wypić gorącą kawę, herbatę i czekoladę. Przepiękna pogoda, z lekkim mrozem i dość mocno świecącym słońcem, towarzyszyła wszystkim przez cały czas pobytu w górach. Dookoła pięknie świeciły pokryte pierzyną śniegową stoki, a ten, kto wybrał się na pieszą przechadzkę po grubej pokrywie śnieżnej, też mógł czuć się usatysfakcjonowany. Wszyscy uczestnicy wrócili późnym popołudniem do domów zadowoleni i uśmiechnięci. Uśmiech na twarzach był wynikiem tego, że w zimowej scenerii gór parafianie Orzesza i Czerwionki, integrując się z zimowym pięknem natury, doskonale odreagowali od zajęć dnia codziennego.Jakże wielki jesteś, Panie!
Jakże godzien, by Cię sławić.
Wspaniała Twoja moc.
Mądrości Twojej nikt nie zmierzy.
Pragnie Cię sławić człowiek,
Cząsteczka tego, co stworzyłeś.św. Augustyn -
W niedzielę 6 lutego, PRZEDPOSTNĄ, nabożeństwo odprawił ks. Stanisław Dorda. Emerytowany kaznodzieja z Ustronia w sposób bardzo dynamiczny i sugestywny prowadził zebranych w kościele podczas liturgii i rozważania Słowa Bożego po kartach Starego i Nowego Testamentu. A były to bardzo wymowne słowa starotestamentowe z Księgi Amosa 5,21-24:
Nienawidzę waszych świąt,
gardzę nimi,
i nie podobają mi się wasze
uroczystości świąteczne.
Nawet gdy mi składacie ofiary
całopalne i ofiary z pokarmów,
nie mam w nich upodobania,
a na ofiary pojednania z tłustych
waszych cieląt nie mogę patrzeć.
Usuń ode mnie wrzask twoich pieśni!
I nie chcę słyszeć brzęku twoich harf.
Niech raczej prawo tryska jak woda,
a sprawiedliwość jak potok nie wysychający!Am. 5,21-24
Tekst ten z wyraźnym akcentem nawołuje do pokuty. Nawiązując do wyżej przytoczonego tekstu, ksiądz zacytował także rzadko przytaczany tekst z Księgi Joela (2,13):Rozdzierajcie swoje serca, a nie swoje szaty,W tym tekście wyraźnie poczuwamy się wezwani do nawrócenia.
i nawróćcie się do Pana, swojego Boga,
gdyż On jest łaskawy i miłosierny,
nierychły do gniewu i pełen litości,
i żal mu karania!Joel 2,13
I trzeci fragment, tym razem z Nowego Testamentu, z Pierwszego Listu do Koryntian (13,1-13) - wspaniały hymn miłości.
Dlaczego o tym piszę?
Ta triada fragmentów Biblii wywarła na mnie bardzo duże wrażenie i myślę, że na każdym, kto w tym dniu uczestniczył w nabożeństwie. Byłem bardzo podbudowany wewnętrznie tym, co usłyszałem ponownie w swoim życiu.
Ta wielka, moim zdaniem, uczta duchowa była preludium do drugiej części - spotkania parafian na Zgromadzeniu Parafialnym. Spotkanie rozpoczął modlitwą ksiądz proboszcz Henryk Reske. Przywitał wszystkich i przedstawił plan Zgromadzenia. Sprawozdanie z życia i działalności w parafii poszczególnych gremiów było pierwszym punktem spotkania. Następnie odczytano sprawozdanie finansowe za rok 2004 w PE-A Czerwionka. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej wniosło pod głosowanie zatwierdzenie wcześniej wygłoszonych sprawozdań. Zgromadzenie Parafialne zagłosowało jednogłośnie na tak. Następnie przedstawiono preliminarz budżetowy parafii na 2005 rok. Przyjęto go jednogłośnie. W tym momencie poddano pod rozwagę uczestnikom Zgromadzenia główne zamierzenia na 2005 rok. Podjęto stosowne uchwały do poruszanych zagadnień i zamierzeń parafialnych. Szczegółowe zapisy uchwał i głosowania w tym zakresie zawiera Protokół ze Zgromadzenia Parafialnego. Podczas Zgromadzenia zabrał głos kurator. Pokrótce odniósł się do istniejącej w parafii strony internetowej (przedstawił informację o nawiązaniu korespondencji przez Internet z parafianinem fińskim pochodzenia polskiego). Innym zagadnieniem poruszonym przez kuratora było zasygnalizowanie, iż w Kościele E-A w Polsce rok 2005 jest ROKIEM MISJI I EWANGELIZACJI, w związku z tym i w naszej parafii coś w tym kierunku musi zostać uczynione.
Modlitwa i błogosławieństwo zakończyły coroczne Zgromadzenie Parafialne PE-A Czerwionka. -
Na Środę Popielcową - w dniu 9 lutego - zaproszono na nabożeństwo księdza Stanisława Dordę. Odprawione przez niego nabożeństwo w Dzień Pokuty i Modlitwy, będący jednocześnie początkiem czasu pasyjnego, odbyło się wieczorną porą, o godzinie osiemnastej. Podczas tego nabożeństwa, podobnie jak w niedzielę minioną, na organach grał gościnnie Paweł Gaś - dyrygent chóru.
Kolor fioletowy w naszym kościele symbolizuje pokutę i cierpienie. W kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post, natomiast luteranie okres przed Wielkanocą nazywają Czasem Pasyjnym od łacińskiej nazwy PASSIO = MĘKA. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się czas rozmyślania nad męką i śmiercią Jezusa. Od tego momentu w liturgii ewangelickiej pojawiają się słowa "O BARANKU BOŻY, KTÓRY GŁADZISZ GRZECHY ŚWIATA..." oraz "AMEN" zastępujące radosne "ALLELUJA" i "CHWAŁA BOGU NA WYSOKOŚCIACH". Charakterystyczne na ten dzień było hasło biblijne wyjęte z 1. Księgi Mojżeszowej (3,19b):Prochem jesteś i w proch się obrócisz.I Mojż. 3,19b - W pierwszą Niedzielę Pasyjną - 13 lutego, nabożeństwo prowadził ks. Henryk Reske, wygłaszając kazanie na tekst z 1. Księgi Mojżeszowej (3,1-24) o upadku Adama i Ewy, ich grzechu i wygnaniu z Edenu.
-
Pierwsze wieczorne, tygodniowe nabożeństwo pasyjne w Czerwionce odbyło się we wtorek 15 lutego. Poprowadził je proboszcz Henryk Reske. Co tydzień we wtorki, aż do Niedzieli Palmowej, odbywać się będą w naszym kościele takie nabożeństwa. Na organach grał Paweł Gaś, a śpiewaliśmy pieśni pasyjne:
- "Czy chcesz wiedzieć" z tekstem ks. Johana Ch. Schwedlera i muzyką Johana B. Reimanna (... kto jest twierdzą wiary mej? ... kto brud grzechu ze mnie zmył? ... kto mnie wyrwał z śmierci szpon? ... kto jest chlubą, szczęściem mym?);
- "Jedno mieć" z tekstem ks. Gustawa Knaka (... czy Jezusa wybrać chcesz? ... Jezus woła "Do mnie pójdź"! ... porzuć ciężar, co cię gnie ...);
- "O duszo pośpieszaj do krzyża" z tekstem Heinricha G. Odinga (... o szukaj pokoju, zbawienia ... o szukaj swych win odpuszczenia ... Jezus ci z krzyża je da ...).
Pieśni czasu pasyjnego mają bardzo głęboką wymowę i dlatego niektóre wybrane wersety pozwoliłem sobie tu zacytować. Przy dobrym podkładzie muzycznym możemy się modlić mocno do Boga. W tym dniu utkwił mi bardzo tekst z Psalmu 86 (11):Wskaż mi, Panie, drogę swoją, bym postępował w prawdzie twojej.Ps. 86,11 -
Tygodniowe nabożeństwa pasyjne odbywały się w naszej parafii we wtorki o godzinie 18. 22 luty, 1 marzec, 8 marzec, 15 marzec - to daty kolejnych nabożeństw tygodniowych.
Dnia 1 marca nabożeństwo pasyjne odprawił ks. proboszcz Zdzisław Sztwiertnia z Wisły Jawornika. Po nabożeństwie w salce parafialnej odbyło się skromne spotkanie z księdzem. Przy herbatce i kawie wymieniono poglądy na temat problemów dnia codziennego w parafiach, jak również w kraju i na świecie. Wszystko miało wydźwięk chrześcijańskich postaw w tym zagmatwanym ziemskim wędrowaniu.
Pozostałe nabożeństwa prowadził ksiądz Henryk Reske.
Atmosfera tych spotkań pasyjnych - ze względu na śnieżną, mroźną pogodę - przypominała raczej okres adwentu. Ale to tylko odczucie zewnętrzne. Przeżywanie i odbiór Słowa Bożego, a także pieśni pasyjne przygotowywały nas duchowo do tego, co wkrótce przyniesie zbliżająca się Wielkanoc.
Podsumowaniem przeżyć tego okresu niech będą słowa wyjęte z "Biblii na co dzień", a wypowiedziane przez ks. Dietricha Bonhoeffera:Chrześcijanin potrzebuje chrześcijan, którzy będą mu przekazywać Słowo Boże. On potrzebuje ich nieustannie, gdy traci nadzieję i żyje w niepewności. Taki jest cel każdej społeczności chrześcijan, który coraz bardziej staje się wyraźny: spotykać siebie nawzajem jako nosicieli wieści zbawienia. Takim Bóg daje się spotkać i obdarowuje swoją społecznością. To łaska, nic innego jak tylko łaska, że dzisiaj możemy żyć jeszcze w społeczności chrześcijańskich sióstr i braci.Odbywające się w tym czasie niedzielne nabożeństwa połączone były ze Spowiedzią i Komunią Świętą.Dietrich Bonhoeffer -
W dniu 11 marca parafianki z Czerwionki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Modlitwy, które odbyły się w kościele w Orzeszu.
Światowy Dzień Modlitwy w 2005 roku przygotowywały chrześcijanki z Polski. Hasłem ŚDM były słowa "Niech nasza światłość świeci". Autorką grafiki na tą uroczystość była malarka Areta Fedan. Trójkąt w kompozycji oznaczał górę, ale również oko Opatrzności Bożej razem z symbolicznym współczesnym miastem. Jasna przestrzeń ponad trójkątem to - według autorki - Światłość, Świętość, Boska Tajemnica. Inspiracją do takiej kompozycji były słowa z Ewangelii Mateusza 5, 13-16.
Polskie kobiety po raz pierwszy przygotowywały ŚDM. Przewodniczącą Polskiego Komitetu ŚDM jest pani pastorowa Ewa Walter, a przewodniczącą zespołu przygotowującego liturgię ŚDM 2005 była Małgorzata Platajs. Na okoliczność obchodów ŚDM wydano broszurę, która zawierała między innymi: informacje o Polsce, liturgię, studia biblijne.
Trochę historii ruchu ŚDM wcześniej nazywanego Światowym Dniem Modlitwy Kobiet (ŚDMK).
Ruch ten jest ogólnoświatowy, ekumeniczny i łączy chrześcijańskie kobiety różnych wyznań. Pierwszą taką inicjatywę podjęła w roku 1187 Mary Ellen James z Kościoła Prezbiteriańskiego, modląc się za biednych, pokrzywdzonych w działaniach wojny domowej w Ameryce Północnej. W roku 1890 Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody z Kościoła Babtystów prosiły w modlitwie o misje zagraniczne. W roku 1920 grupy kobiet modliły się po raz pierwszy podczas wspólnego nabożeństwa. W roku 1927 po raz pierwszy nazwano obchody ŚDMK. Od 1968 roku ŚDM obchodzony jest w pierwszy piątek marca. Obecnie ŚDM obchodzi się w około 170 krajach świata.
W Polsce pierwsze nabożeństwo tego ruchu odbyło się w Łodzi 4 marca 1927 roku w Kościele Baptystycznym. W latach 1949 - 1961 uroczystości ŚDM W Polsce nie odbywały się. Od 9 marca 1962 roku ŚDM odbywa się w Polsce regularnie.
Podczas uroczystości ŚDM w Orzeszu, parafianki z Czerwionki uczestniczyły zarówno w części liturgicznej w Kościele jak i w spotkaniu w salce parafialnej. Podczas spotkania w salce rozmawiano na różne tematy z życia oraz częstowano się przygotowanymi specjałami, wśród których prym wiodło naczynie ze smalcem i skwarkami oraz kiszone ogórki.
Siostry z Orzesza i Czerwionki oraz okolic miło i pożytecznie spędziły ten piątkowy wieczór. - 12 marca odbyło się w Warszawie Forum Młodzieży Ewangelickiej, w którym uczestniczyły z naszej parafii: Dorota Idziejczak i Sylwia Gibiec. Tematem przewodnim Forum była misja i ewangelizacja oraz wymiana zdań na temat problematyki zebrań poszczególnych grup młodzieżowych. W spotkaniu brali udział między innymi: bp Janusz Jagucki, ks. Grzegorz Giemza, ks. Bogdan Wawrzeczko, diakon Marcin Pilch, dyrektor Diakonii Kościoła Wanda Falk, Hania Mendroch i Grzegorz Przeliorz (prowadzący Forum).
- Czas pasyjny to również czas rekolekcji w różnych grupach wiekowych. Grupa młodzieży konfirmacyjnej i pokonfirmacyjnej z parafii Zabrze, Orzesze i Czerwionka udała się do ośrodka rekolekcyjnego "Księżówka" w Wiśle. Miało to miejsce w dniach 3 - 5 marca. Pracownicy i wolontariusze Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa przeprowadzili rekolekcje dla dzieci w kościele i salce parafialnej w Orzeszu. Rekolekcjami objęte były dzieci z parafii Czerwionka i Orzesze, a odbywały się w dniach 16, 17 i 18 marca.
-
Starsza młodzież i małżeństwa uczestniczyły w wieczorze paschalnym zorganizowanym w salce parafialnej w Orzeszu. Spotkanie to odbyło się w piątek 11 marca, a prowadził je ksiądz Dariusz Dawid z Zabrza. Z naszej parafii uczestniczyły w tym spotkaniu dwa małżeństwa.
Spotkanie rozpoczęło się od obmycia rąk wszystkim uczestnikom wieczoru. Równolegle z wykładem dotyczącym historii i przebiegu uroczystości Paschy żydowskiej trwało spożywanie tradycyjnych potraw związanych z tym świętem (liście cykorii maczane w słonej wodzie, maca z musem jabłkowym z bakaliami, jajka ugotowane na twardo). W odpowiednich momentach wznoszone były toasty; wino zastąpił sok z winogron. Całość zakończono modlitwą i otwarciem drzwi wejściowych do salki. Było to bardzo pouczające, dające do myślenia, ciekawe spotkanie. Pojawiła się inicjatywa powtórzenia spotkania za rok. - Na koniec czasu pasyjnego, w Niedzielę Palmową 20 marca, w parafii naszej wprowadzono w obieg pierwszy numer kwartalnika o nazwie "Wanielik". Pomysł wydawania periodyka parafialnego rodził się dość długo, ale w końcu doczekał się realizacji. W inauguracyjnym numerze piszą: diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk, ksiądz Henryk Reske i Joachim Gibiec. Całość opracował i skład komputerowy wykonał Erwin Kłosko. Rysunek zamieszczony na stronie tytułowej wykonała Marietta Gibiec. Numer zawiera między innymi: rozważanie wielkanocne, artykuły poświęcone tradycjom wielkanocnym, ewangelizacji przez sport, religii żydowskiej, felieton w dziale "Rodzina*Praca*Parafia", krótkie opracowania związane z 500. rocznicą urodzin Mikołaja Reja i 300. rocznicą śmierci księdza Filipa J. Spenera, a także 'Kącik kulinarny' oraz program luterańskich audycji radiowych i telewizyjnych na najbliższy kwartał 2005 roku.
-
Nadszedł Wielki Tydzień roku 2005. Charakterystyczne dla luteran są nabożeństwa w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. W naszej parafii nabożeństwo wielkoczwartkowe odbyło się o godzinie 18 ze Spowiedzią i Komunią Świętą. Charakterystyczne w tym nabożeństwie było to, że proboszcz wygłosił kazanie sprzed ołtarza, a spowiedź i komunia odbyły się po kazaniu. W nabożeństwie wielkopiątkowym nasz chór parafialny zaśpiewał podczas nabożeństwa pieśń Jana Sebastiana Bacha "Czyż tron twój Panie". Parafianie, którzy nie mogli uczestniczyć w nabożeństwie w Czerwionce, brali udział w nabożeństwie popołudniowym o godzinie 17 w Orzeszu. Radio Katowice w Wielki Piątek nadało o godzinie 935 rozważanie księdza Prezesa Jana Grossa wraz z pieśnią chóru w audycji "Głos życia".
Czas pasyjny 2005 roku dobiegł końca.
Jezus Chrystus zmartwychwstającA w Księdze Izajasza 53, 6 czytamy:
Zwyciężył grzech
A nam tu pielgrzymującym docześnie
Dał nadzieję zmartwychwstaniaWszyscy jak owce zbłądziliśmy,
każdy z nas na własną drogę zboczył,
a Pan jego dotknął karą
za winę nas wszystkich.Iz. 53,6 -
W czasie świątecznego nabożeństwa Wielkiej Nocy, śpiewał chór parafialny pieśni: "Alleluja (Hosanna)" oraz "Alleluja" F. Haendla.
Podczas nabożeństwa w Poniedziałek Wielkanocny, wystąpiła po nabożeństwie młodzież i dzieci z krótkim programem słowno-muzycznym na temat wielkanocnego zdarzenia pod krzyżem Golgoty. Przypominał o tym krzyż zrobiony z prętów drewnianych, trzymany przez jednego z występujących.
Akompaniował podczas występu Paweł Marek grając na gitarze, a całość przygotowała Miriam Gibiec.
Po przedstawieniu uczestnicy otrzymali gromkie brawa od zebranych w kościele oraz upominki - "jajka niespodzianki". - W dniach 15 do 17 kwietnia odbywały się w Cieszynie warsztaty Gospel, na które z naszej parafii pojechała Ania Turoń. Podczas warsztatów chór solistów i muzyków prowadziła Egill Fossum.
-
W niedzielę Cantate (4. Niedziela po Wielkanocy) czyli 24 kwietnia, w kościele Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach odbył się 59. Zjazd Chórów Ewangelickich Diecezji Katowickiej. Trzydzieści lat wcześniej, w roku 1975, w Parafii Szopienice odbył się już zjazd chórów. W tegorocznym zjeździe, po raz drugi z kolei, uczestniczył nasz chór parafialny w składzie:
Soprany - Miriam Gibiec, Ruta Jaworski, Irena Sładek, Marta Smołka, Anna Turoń, Irena Zajonz;
Alty - Marietta Gibiec, Ewa Pietryja, Beata Reske;
Basy - Gustaw Dziadek, Joachim Gibiec, Paweł Marek, Gerard Molitor.
Dyrygent - Paweł Gaś.
W zjeździe brały ponadto udział chóry z parafii:- w Świętochłowicach ("Largo") - dyr. Zuzanna Kubies;
- w Zabrzu - dyr. Dawid Ślusarczyk;
- w Siemianowicach - dyr. Marcin Armański;
- w Tychach - dyr. Monika Dydak;
- w Krakowie - dyr. Józef Marek;
- w Mikołowie - dyr. Henryk Plinta;
- w Pszczynie - dyr. Aleksandra Niemiec;
- w Żorach - dyr. Piotr Gaś;
- w Jastrzębiu Zdroju - dyr. Aleksandra Marek;
- w Opolu (im. Maxa Drischnera) - dyr. Igor Griszczenko;
- w Orzeszu - dyr. Anna Pojda;
- w Chorzowie ("Cantate") - dyr. Adelajda Romańska;
- w Katowicach ("Largo Cantabile") - dyr. Joanna Bliwert-Hoderny;
- w Mysłowicach ("Jubilate Deo") - dyr. Joanna Bliwet-Hoderny.
Zjazd rozpoczął grą na organach Marcin Armański, który wykonał przygotowane na tę okazję preludium. Bicie dzwonów o godzinie dziesiątej rozpoczęło zjazd. Gości przywitał gospodarz parafii E-A w Szopienicach, proboszcz Adam Malina. Przewodnim hasłem biblijnym spotkania chórów był Psalm 96, który zaczyna się od słów:Śpiewajcie Panu pieśń nową,Po tych słowach uczestnicy zjazdu odśpiewali pieśń "Pochwal, mój duchu". W następnej kolejności śpiewała pierwsza grupa chórów, w tym jako piąty śpiewał nasz chór. W jego wykonaniu wysłuchać było można dwie pieśni:
Śpiewaj Panu, cała ziemio!
Śpiewajcie Panu, błogosławcie imię jego!Ps. 96,1-2a
- "Czyż tron Twój Panie" - słowa Iwan S. Prochanow, melodia Jakob Hintze, opracowanie Jan Sebastian Bach;
- "Alleluja" - Georg Friedrich Haendel, opracowanie I. Bajko.
Po tej części odbyła się część liturgiczna niedzieli Cantate wraz z apostolskim wyznaniem wiary. W tej części zjazdu wystąpiło kolejnych pięć chórów, a następnie wszyscy zebrani zaśpiewali pieśń "Godzien jesteś". Kazanie wygłosił ksiądz wikariusz z Gliwic Bogusław Cichy, a po kazaniu uczestnicy zjazdu odśpiewali pieśń "Królu mój, Królu chwały", po której wystąpiła trzecia grupa uczestników zjazdu chórów. W tej części słowa pozdrowienia przekazał ksiądz biskup Tadeusz Szurman. W końcowej części zjazdu wręczono pamiątkowe dyplomy. Błogosławieństwo, pieśń końcowa "Pod Twą obronę" i preludium organowe zakończyły pierwszy blok programowy Zjazdu Chórów Diecezji Katowickiej. Po przerwie obiadowej odbył się w kościele dla uczestników zjazdu i wszystkich chętnych koncert na fletni Pana w wykonaniu Artura Thomasa. Zjazd chórów zakończyło spotkanie chórzystów w salce parafialnej.
Następny pięćdziesiąty zjazd odbędzie się w Mikołowie. - Piąta Niedziela po Wielkanocy - Rogate (Proście) - przypadła w tym roku na dzień pierwszego maja. W tym dniu nabożeństwo odprawił emerytowany ksiądz z Gliwic-Łabęd Alfred Figaszewski. W tym samym dniu odbyła się uroczystość konfirmacji w siostrzanej parafii w Orzeszu.
-
Na dzień piątego maja (czwartek) przypadło Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Nabożeństwo o godzinie osiemnastej odprawił ksiądz Henryk Reske.
W naszym Śpiewniku Ewangelickim jest dziewięć pieśni na to święto. Jedna z nich jest bardzo charakterystyczna na tę właśnie okazję. Pieśń ta nosi tytuł "Chrystus w niebo wzięty" i pochodzi z roku 1480 z Niemiec (Crailsheim):Chrystus w niebo wzięty zesłał nam dar święty.
Pocieszyciela swego, radość zboru wiernego.
Kyrieleison!
Alleluja!
Alleluja!
Alleluja!
Dziś świat ma pociech wiele.
Chrystus nasze wesele,
Kyrieleison! -
W niedzielę 8 maja - Exaudi (Słuchaj, Panie, głosu mego) - chór naszej parafii wziął udział w uroczystości pamiątki założenia kaplicy w Lipowcu niedaleko Ustronia. Filiał w Lipowcu jest częścią parafii ustrońskiej. Nabożeństwa odbywają się co niedzielę w budynku, który jest własnością Ewangelickiej Fundacji Charytatywnej. Opiekę duszpasterską sprawuje w Lipowcu ksiądz Marek Twardzik pochodzący z parafii w Rybniku (jak przy tej okazji zaznaczył - pierwsze swoje nabożeństwo odprawił właśnie w Czerwionce). Na jego zaproszenie, podczas nabożeństwa kazanie wygłosił nasz proboszcz Henryk Reske. Kaplica w Lipowcu znajduje się na pięknym wzniesieniu, a wokoło roztacza się wspaniały widok na Beskidy. W tym dniu jednak podziwiać widoków nie było nam dane, gdyż lało przez cały czas pobytu. W strugach deszczu zebrali się wierni na nabożeństwie w liczbie około dziewięćdziesięciu. Podczas śpiewu pieśni przygrywała Orkiestra Dęta Diecezji Cieszyńskiej. Na małej przestrzeni kaplicy, obok orkiestry śpiewał i nasz chór z Czerwionki sześć pieśni - trzykrotnie po dwie pieśni, a mianowicie:
"Modlitwę" z opery "Halka" Stanisława Moniuszki, "Czyż tron Twój, Panie" J.S. Bacha, "Głośno biją niebios dzwony" Wesley'a, "Na skale kościół stoi" Wesley'a, "Ojcowski dom" i "Alleluja" F. Haendla. Po nabożeństwie zostaliśmy zaproszeni do salki parafialnej na poczęstunek kołaczem. Nasze spotkanie w salce ubogacił swą opowieścią o fundacji jej pracownik. Dowiedzieliśmy się, że istnieje możliwość przyjazdu do Lipowca grup młodzieży ewangelickiej. W Lipowcu znajduje się malutki cmentarzyk ewangelicki bez nagrobków, jedynie z kamienną płytą. Niewielu ewangelików tam mieszkających żyje w zgodzie z braćmi katolikami.
Ciągle jeszcze w strugach deszczu opuszczaliśmy gościnny Lipowiec.
Nabożeństwo w Czerwionce w tę niedzielę odprawił wikariusz parafii w Gliwicach, ksiądz Bogusław Cichy. - 15 i 16 maja były dniami Świąt Zesłania Ducha Świętego. Nabożeństwa zostały odprawione przez księdza Henryka Reske.
- Dzień 22 maja to Święto Trójcy Świętej. W tę niedzielę zawitał do nas ksiądz Dariusz Dawid, który przyjechał z zespołem "Veritas". Zespół wystąpił z pieśniami dwukrotnie, przed i po kazaniu. Jest to grupa ekumeniczna, wokalno-instrumentalna, działająca przy parafii w Zabrzu. Grając i śpiewając uwielbiają Pana. W skład zespołu wchodzą osoby z Dąbrowy Górniczej, Knurowa, Orzesza i Zabrza. W grupie instrumentalnej są skrzypce, dwie gitary i instrumenty perkusyjne. Proboszcz z Zabrza wygłosił kazanie do tekstu z Księgi Izajasza, z 6 rozdziału, wiersze 1-13: o powołaniu Izajasza na proroka. Po nabożeństwie, w salce parafialnej odbyło się krótkie spotkanie z grupą z Zabrza przy kawie i herbatce oraz kołaczu.
- Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa odbyło się w tym roku 26 maja w Wiśle Czarne. Naszą parafię reprezentowała tam Irena Sładek z mężem Ginterem. Podczas obrad przyznano naszej parafii dotację na wymianę drzwi wejściowych do kościoła.
-
Podczas nabożeństwa niedzielnego w dniu 29 maja, w 1. Niedzielę po Trójcy Świętej, w kościele odbył się chrzest, który obecnie, w maleńkiej naszej społeczności ewangelickiej, jest znaczącym wydarzeniem. Młoda para małżeńska przyniosła swoją córkę Martynę Marciniak, aby powierzyć jej wychowanie opiece Pana.
Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną;
nie pracują ani przędą.
A powiadam wam: Nawet Salomon w całej chwale swojej
nie był tak przyodziany, jak jedna z nich.Mat. 6,28-29 -
W pierwszą niedzielę czerwca, nabożeństwo zostało odprawione przez studenta teologii z Orzesza, odbywającego praktykę w PE-A w Zabrzu, Artura Srokę. Odprawione przez niego nabożeństwo było pierwszą samodzielną służbą w kościele. W tym czasie ksiądz Henryk Reske przyjmował gości z parafii ewangelicko-reformowanej w Neuenhaus-Veldhausen (Niemcy). W sobotę 3 czerwca goście z Niemiec uczestniczyli w zorganizowanym przez PE-A w Orzeszu Międzynarodowym Przeglądzie Chórów Ewangelickich. Miał on miejsce w Orzeszu, na scenie w centrum miasta. W przeglądzie miał wystąpić nasz chór parafialny, lecz z różnych powodów nie można było skompletować składu osobowego, aby zaśpiewać w pełnym brzmieniu. Przegląd zaszczycili obecnością:
- ORKIESTRA DĘTA DIECEZJI CIESZYŃSKIEJ (dyr. Józef Mamica)
- CHÓR DZIECIĘCY PE-A ORZESZE (dyr. Joanna Zając)
- CHÓR MIESZANY PE-R NEUENHAUS-VELDHAUSEN (dyr. Willi von Baur)
- CHÓR MĘSKI PE-A TRANOWICE (Czechy)
- CHÓR MIESZANY PE-A ORZESZE (dyr. Anna Plinta)
- CHÓR MŁODZIEŻOWY GOSPEL Z DZIĘGIELOWA (dyr. Aleksandra Plinta)
- Pożegnanie roku szkolnego dla wszystkich uczniów z nauczania katechetycznego, jak również Szkółki Niedzielnej, odbyło się 17 czerwca w ogrodzie państwa Marietty i Joachima Gibców. W spotkaniu udział wzięły zarówno maluchy, jak i młodzież konfirmacyjna. Z osób starszych udział wzięli: pastorostwo Beata i Henryk Reske, kilkoro rodziców oraz gospodarze spotkania: Miriam, Marietta i Joachim Gibiec. Uwielbialiśmy Pana słowem, pieśnią i bawiąc się wspólnie, radowaliśmy się, jak pięknie można spędzać czas darowany przez Jezusa. Bogu niech będą dzięki za takie spotkania na łonie natury. Było też coś miłego dla podniebienia, a mianowicie pieczenie kiełbasek na ognisku. Każdy odchodził do domu zadowolony i ubogacony przez Boga doznaniami duchowymi i nie tylko.
- W niedzielę 19 czerwca, w ramach wymiany duszpasterskiej, ksiądz Henryk Reske odprawił nabożeństwo w Zabrzu, a ksiądz Dariusz Dawid odprawił nabożeństwo w Czerwionce. W czasie nabożeństwa śpiewał ekumeniczny zespół instrumentalno-wokalny "Veritas". Po nabożeństwie spotkaliśmy się z gośćmi na skromnym poczęstunku w salce parafialnej.
- Oficjalne pożegnanie wszystkich uczących się uczynił ksiądz Henryk Reske podczas nabożeństwa niedzielnego w dniu 26 czerwca.
- W dniu 26 czerwca ukazał się drugi numer kwartalnika "Wanielik" wydawanego w naszej parafii. W numerze tym przedstawiony został między innymi program mającego się wkrótce rozpocząć Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie oraz artykuły o tematyce różnej (kontynuacja cyklu poświęconego religii żydowskiej, teksty o charakterze refleksyjnym, wspomnieniowym i rozważaniowym).
- W ogrodzie pastorostwa Beaty i Henryka Reske, dnia 4 lipca, odbyło się spotkanie chórzystów z Czerwionki. Było to budujące spotkanie, w którym niektórzy chórzyści uczestniczyli ze współmałżonkami, była też obecna pani kościelna. Ognisko, pieczenie kiełbasek, śpiew - zarówno ten tradycyjny przy takich okazjach, jak i chwalący wielkość Pana - oto jak wyglądało to spotkanie. Przyjemnie było spotkać się i porozmawiać o tym, co się wydarzyło i co wydarzyć się może (to zaś wie tylko wszechmogący Bóg).
- Zaplanowany wyjazd autobusem na TE (w dniu 6 lipca) ze względu na ulewny deszcz został odwołany. W TE brali udział przyszłoroczni konfirmanci: Daria Gibiec, Anna Turoń i Patryk Kłosko. W poszczególne dni TE brali udział niektórzy nasi parafialnie, ale zdecydowanie za mało. Szkoda, bo warto!!!
- W dniu 10 lipca nabożeństwo niedzielne odprawił ksiądz Stanisław Dorda, a na organach grał Paweł Gaś.
- W związku z udziałem w nabożeństwie pamiątki założenia kościoła w Czerwionce, w dniu 24 lipca, wznowiono od 11 lipca próby naszego chóru.
-
A oto sentencja słowna Alberta Schweitzera na lato 2005 dla nas wszystkich:
Żaden promień słońca nie ginie, lecz zieleń, którą on budzi, potrzebuje czasu, aby wzrosnąć.Wszystkich spragnionych Słowa Bożego, głoszonego podczas pamiątki założenia kościoła w Czerwionce, zapraszamy na nabożeństwo, w którym kazanie wygłosi ksiądz Jan Kozieł. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 1015. Serdecznie zapraszamy.Albert Schweitzer -
Dzień 24 lipca 2005 roku: 9 Niedziela po Trójcy Świętej i 79 rocznica Pamiątki Założenia Kościoła w Czerwionce. W związku z tym, na uroczyste nabożeństwo zaproszono Księdza Radcę Jana Kozieła - proboszcza Parafii E-A w Cisownicy.
W Liście do Hebrajczyków czytamy (10,25): "Nie opuszczajcie wspólnych zebrań naszych, jak to jest u niektórych w zwyczaju, lecz dodawajcie sobie otuchy". Pieśniarz, ks. Jan Blasius (1763 r.) tak zaś do nas mówi:O jak to miejsce jest rozkoszne,
gdzie Bóg ze Słowem swym,
a hymny ku czci Jego głośne
radośnie wzwyż unoszą się.
Tam serca wiernych szczęściem lśnią
i dzięki szczerze Bogu ślą.(Śpiewnik Ewangelicki 557,1)
Po powitaniu księdza Kozieła przez proboszcza parafii, wręczono gościowi krzew iglasty w doniczce (cis pospolity), z przeznaczeniem do zasadzenia w ogrodzie.
W czasie nabożeństwa wystąpił chór parafialny śpiewając:
"Głośno biją niebios dzwony" S. Wesleya Martina i E.G. Erharda,
"Cudowna Boża łaska" J. Newtona,
"Modlitwa", pieśń z opery "Halka" Stanisława Moniuszki.
Po nabożeństwie można było się poczęstować "kołaczem" i napić się kawy/herbaty/wody mineralnej. Rozmowy przy kościele przeniosły się następnie do salki parafialnej, gdzie ksiądz Kozieł z małżonką opowiadali o swoich przeżyciach duszpasterskich w parafiach: Wang w Karpaczu i Cisownica. Było bardzo miło i sympatycznie słuchać barwnych opowiadań gościa, który serdecznie zapraszał wszystkich do Cisownicy, miejscowości położonej niedaleko Goleszowa i Ustronia, blisko rezerwatu przyrody na wzniesieniu Tuł. - W dniach 5 do 15 sierpnia, w Buczkowicach koło Szczyrku, w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym odbyły się kolonie parafialne (wspólne przedsięwzięcie parafii w Orzeszu i Czerwionce). Kadrę obozu stanowili: Beata Reske, Miriam Gibiec, Paweł Marek i Tomasz Marek (student II roku ChAT). Uczestnikami były dzieci i młodzież z parafii: Zabrze, Wirek, Kraków, Mikołów, Orzesze i Czerwionka. Wypoczynek, poznawanie kart Biblii i uczenie się wzajemnej tolerancji, były wypełnieniem czasu kolonijnego. Główny temat biblijnych spotkań stanowiła "Góra Syna". Wspólne wyprawy w góry (wzniesienie Żar, przełęcz Salmopolska) dały możliwość sprawdzenia się w chodzeniu górskimi szlakami. Były też podchody, gry, zabawy i wiele innych atrakcji. Nawiązały się nowe znajomości wśród młodych chrześcijan.
- Dnia 8 sierpnia gościła w parafii Orzesze grupa chrześcijańska o nazwie "Drużyna Księgi i Łuku Jaźwiec". Na placu kościelnym prezentacja rycerskiej drużyny stała się okazją do ewangelizacji.
- W związku z zaproszeniem księdza Henryka Reske do Golasowic na pamiątkę założenia tamtejszej świątyni, nabożeństwo w Orzeszu i Czerwionce odprawił 21 sierpnia wikariusz parafii Żory, ksiądz Sebastian Kozieł, mieszkający przy parafii Warszowice.
-
Na początku nowego roku szkolnego, w dniach 2-4 września, odbyły się w parafii II Dni Dobrej Nowiny (DDN). W pierwszym dniu spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem w kościele z okazji rozpoczęcia nauki w szkole po zakończonych wakacjach. W nabożeństwie wzięli udział wszyscy prowadzący DDN, uczniowie, młodzież i starsi zboru.
Prowadzącymi II DDN byli: Dorota i Magda Kaleta, Marta Sztwiertnia, Tomasz i Paweł Marek, Miriam Gibiec. Po nabożeństwie uczestnicy II DDN spotkali się w salce parafialnej. DDN to zabawa, śpiew i słowo mówiące o Dobrym Pasterzu po to, by uwielbiać Stwórcę za wszystko, co nam daje każdego dnia. To przesłanie próbowano podczas tych paru dni z dobrym skutkiem wpoić w młode dusze.
Nazajutrz opiekunowie DDN wraz z_dziećmi udali się na Diecezjalne Pożegnanie Lata, które organizuje Parafia w Bytomiu-Miechowicach na swoim terenie. Gospodarzem spotkania był miejscowy proboszcz, ks. Alfred Staniek.
Ostatniego dnia DDN uczestnicy wzięli udział w porannym, świątecznym nabożeństwie, a po południu spotkali się w salce parafialnej. W dwóch grupach (starszej i młodszej) omawiano Boże prowadzenie w codziennym życiu każdego z nas na przykładach zaczerpniętych z literatury chrześcijańskiej. - W związku z wyjazdem parafialnego chóru orzeskiego wraz z księdzem Henrykiem Reske do Trzanowic na Zaolziu, w dniu 11 września, nabożeństwa w Orzeszu i Czerwionce odprawił wikariusz parafii Gliwice, ksiądz Bogusław Cichy. Zabrzmi do szczególnie, ale ksiądz miał bardzo "wyciszające duchowo" nabożeństwo, z tekstem kazalnym z Księgi Trenów.
-
Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce był 22 września miejscem konferencji popularnonaukowej: "Żydzi na Śląsku". Organizatorami spotkania byli: Gimnazjum nr 4 w Czerwionce im. Henryka Sienkiewicza, Żydowska Gmina Wyznaniowa w Katowicach, Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piotr Ignacy, Przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Katowicach Włodzimierz Kac, Naczelnik Wydziału Edukacji Ewa Kluczniok, Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Czerwionce ksiądz Henryk Reske oraz inni. Obecna była młodzież szkolna, nie zabrakło także grupki naszych parafian.
Od trzech lat Gimnazjum nr 4 w Czerwionce realizuje program dyskusyjno-seminaryjny pod tytułem "Śląsk jako miejsce przenikania trzech konfesji: katolickiej, wyznania ewangelicko-augsburskiego i judaizmu". W tym programie uczestniczyły dotychczas: Ruch Autonomii Śląska, Parafia E-A w Czerwionce, Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku. Przy okazji konferencji organizowane były także wystawy fotograficzne, tematycznie związane z danym spotkaniem. Tak było i tym razem. W pomieszczeniu sąsiadującym z tym, w którym odbywała się konferencja, miała miejsce wystawa fotograficzna, na której prezentowane były zdjęcia z cmentarzy żydowskich w Żorach, Wielowsi, Mikołowie, Gliwicach oraz utrwalone na fotografii inne cenne dokumenty dziedzictwa kulturowego Żydów na Śląsku. Na wystawie zgromadzono 220 zdjęć autorstwa: Małgorzaty Kordiak, Alodii Ostrych, Adrianny Paroń, Grzegorza Kamińskiego, Anny Wrycol, Marty Drzęźla, Jarosława Grzegorzyca i naszej parafianki Dorotki Idziejczak.
W czasie spotkań wykształcił się obraz Śląska jako miejsca przenikania się wielu kręgów narodowych, religijnych, kulturowych i innych. Konferencja poświęcona Żydom na Śląsku uzupełnia wizerunek tego regionu jako mozaiki mieniącej się różnorodnością wyznań religijnych. W Czerwionce żyją obok siebie zarówno ewangelicy jak i katolicy, a do drugiej wojny światowej mieszkali tu także Żydzi. Ta konferencja miała pokazać, szczególnie młodzieży, że w systemie wartości poznawczych ważna jest tolerancja, inność zaś nie powinna kojarzyć się z niczym negatywnym, złym. Śląsk przez wieki został ubogacony różnorodnością społeczną, to zaś w obecnej, wolnej Europie powinno być mocno eksponowane w ramach tak zwanych "małych ojczyzn". Przeprowadzona konferencja miała więc jeszcze jeden cel do spełnienia, a mianowicie głos popularyzujący wiedzę w walce z uprzedzeniami i stereotypami.
Na wstępie spotkania zabrał głos przewodniczący Gminy Żydowskiej Włodzimierz Kac, podkreślając jeszcze raz znaną już myśl, iż Śląsk zamieszkiwali przez wieki katolicy, protestanci, Żydzi, darząc siebie niejednokrotnie dużym poszanowaniem. Część pierwszą sesji rozpoczęła Miriam Gonczarowska (koordynator programów edukacyjnych i społecznych Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce). Tematem jej wystąpienia było: "Wprowadzenie do tradycji i świąt żydowskich". Prelegentka zanalizowała dwa główne święta żydowskie: Rosz Ha - Szana (żydowski Nowy Rok) i Jom Kipur (Dzień Pojednania). Jej wykład był szczególnie aktualny ze względu na przypadające na 4 października 2005 roku święto Nowego Roku Żydowskiego 5766.
W pierwszej części sesji wystąpił następnie Jan Delowicz z tematem: "Żydzi na Śląsku i w regionie rybnickim". Jan Delowicz jest pracownikiem Muzeum Miasta Żory. Wydał publikacje: "Gmina wyznania mojżeszowego w Żorach 1511 - 1940", "Śmierć przyszła wiosną", "Śladem krwi" - w większości podkreślające żywot wielu Żydów w rejonie Żor, Wodzisławia i Raciborza. W swoim wystąpieniu przedstawił los Żydów na przełomie wieków, od wyjścia z Palestyny, poprzez wyprawy krzyżowe i przyjazd na ziemie śląskie, po czasy współczesne. Tutaj, żyjąc w diasporze, Żydzi znaleźli swój azyl na kilka stuleci. Pomimo dekretów wypędzających Żydów z miast Śląska w XVI wieku, stali się oni nieodłącznym elementem społeczeństw miejskich już pod koniec XVIII stulecia. Poprzez swą działalność handlową i przemysłową w XIX wieku mieli wpływ na gospodarczy rozwój Śląska. To właśnie z grona Żydów zamieszkujących Śląsk wywodzi się liczna grupa naukowców, fabrykantów, wydawców publikacji książkowych: Otton Stern, Konrad Bloch, Max Glazer, Arthur Silbergleit, Max Tau i inni.
Tomasz Zając był kolejnym prelegentem konferencji. Jest on nauczycielem w Gimnazjum nr 2 w Czerwionce-Leszczynach, historykiem, autorem opracowania książkowego "Czerwionka w powstańczym zrywie". Przybliżył on zebranym słuchaczom temat: "Eduarda Schnitzera afrykańskie losy" - postać Emina Paszy, lekarza, podróżnika i przyrodnika, jednego z najsłynniejszych badaczy Afryki, urodzonego w stolicy Górnego Śląska - Opolu.
Ostatnim wystąpieniem na konferencji było opowiadanie nauczyciela historii z Wielowsi Grzegorza Kamińskiego: "Żydowskie dziedzictwo w Wielowsi. Dawna synagoga w Wielowsi". Grzegorz Kamiński jest laureatem Ambasady Izraela w Polsce w 2005 roku za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. Omówił on na przykładzie Wielowsi (miejscowości niedaleko Gliwic), zagadnienie wielokulturowości i wieloreligijności Śląska. Swoje opowiadanie oparł na przedstawieniu odrestaurowanego cmentarza żydowskiego (kirkut) i zachowanej po zawierusze wojennej (1939-1945) synagodze. Swą wypowiedź wzbogacił licznym materiałem zdjęciowym, z wykorzystaniem rzutnika.
Organizatorce i koordynatorce całego cyklu konfesyjnego o przenikaniu kultur na Śląsku, Małgorzacie Mazur-Zając, należą się podziękowania za duży wkład pracy organizacyjnej i promocyjnej we wskazanym temacie i gratulacje za sprawne prowadzenie spotkania. - W 19-tą Niedzielę po Trójcy Świętej, 2 października, odbyło się Nabożeństwo Dziękczynne Święta Żniw. W piękny, słoneczny poranek niedzielny, zgromadzeni na nabożeństwie bracia i siostry oddali Bogu wdzięczność za dary pól i zagonów roku uprawnego 2005. Nabożeństwo rozpoczęło się procesjonalnym wejściem księdza i dzieci z koszyczkami zawierającymi różne owoce i warzywa. Dary złożono wokół ołtarza. Następnie dzieci i młodzież wyśpiewali spod ołtarza pieśń "Chcę Panie chwalić Cię" przy akompaniamencie gitary. W czasie nabożeństwa śpiewał również chór parafialny pieśń pod tytułem "Pieśń dziękczynienia" (słowa T. Kożusznik, muzyka J. Podola)
- W środę 5 października, w Szkole Podstawowej nr 5 w Orzeszu, odbyło się spotkanie z psychologiem na temat komunikowania się pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy ludźmi. W spotkaniu uczestniczyła garstka parafian z Czerwionki i Orzesza - dziesięć osób. Spotkanie poprzedził krótki test psychologiczny, a zakończyło się ono pytaniami ogólnymi do psychologa. Była to bardzo wartościowa konfrontacja wiedzy psychologicznej z praktyką dnia codziennego. Można byłoby takie spotkania kontynuować na gruncie parafialnym.
- Dnia 8 października reaktywowane zostały zebrania młodzieżowe w Czerwionce. Spotkanie z młodzieżą z Orzesza i z Czerwionki poprowadziła Miriam Gibiec. Podczas spotkania, które trwało prawie trzy i pół godziny, wyświetlany był film fabularny. Na spotkanie przyszło siedemnaścioro młodych dusz. Wszyscy byli pozytywnie zbudowani tym, co przeżyli.
-
Na czas przeżywania pięknej barwy jesiennych dni, przekazać chciałbym słowa z rozważań księdza Mieczysława Malińskiego:
Chodzi nam o własną normalność. Aby dla nas białe - białym, czarne - czarnym, dobro - dobrem, zło - złem. Abyśmy się nie bali przyznać racji prawdzie, którą usłyszymy, zachwycić się nią, iść za nią. I dlatego przychodzisz do Człowieka, który jest Słowem Bożym, żeby się uczyć normalności, żeby korygować to, co w tobie niedopracowane, niezadbane, rozregulowane, co fałszywie brzęczy, co nie funkcjonuje, co należy poprawić - bo inaczej wylecisz na zakręcie.ks. Mieczysław Maliński
- W niedzielę 16 października wyszedł kolejny numer naszego kwartalnika. Tym razem na stronie tytułowej wykorzystany został wizerunek Alberta Schweitzera. Dzień ten będzie też pamiętny ze względu na 40-tą rocznicę urodzin naszego duszpasterza. Były więc i życzenia błogosławieństwa Bożego na dalsze lata życia, i śpiew chóru (pieśń: "Cudowna Boża łaska" - tekst ks. John Newton - "Amazing Grace"; melodia irlandzka), były też kwiaty i prezenty (prezentem od Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej był dyktafon). Następnego dnia w salce parafialnej miało miejsce krótkie spotkanie urodzinowe duszpasterza-solenizanta z Radą Parafialną i chórem przy ciastku, herbatce i kawie. Po spotkaniu odbyła się próba chóru.
- W dniach 22-23 października odbyły się w Domu Rekolekcyjnym "Księżówka" w Wiśle Centrum pierwsze rekolekcje dla świeckich współpracowników kościelnych z Diecezji Katowickiej. W dwudniowym spotkaniu, którego głównym organizatorem był ksiądz Jerzy Samiec z małżonką, udział wzięli przedstawiciele z parafii: Gołkowice, Wodzisław, Gliwice, Mikołów, Orzesze, Tychy, Katowice, Jastrzębie, Czerwionka. W czasie spotkania był śpiew przy akompaniamencie gitary, były wykłady księży: Jerzego Samca, Kornela Undasa, Jana Badury, Jana Raszyka, Grzegorza Giemzy. Mówiono o roli modlitwy w zborze i w życiu indywidualnym oraz o roli świeckich w zborze i o powszechnym kapłaństwie. W niedzielę uczestnicy spotkania wzięli udział w nabożeństwie głównym w kościele w Wiśle Centrum. Było to bardzo wartościowe spotkanie, szczególnie dla podkreślenia roli świeckich w życiu każdego zboru.
-
30 października jest dniem szczególnym w naszej parafii.
Przed nabożeństwem, w obecności dwóch świadków, odbyła się w naszym kościele konwersja naszego Brata z wyznania rzymskokatolickiego na wyznanie Ewangelicko-Augsburskie. Nasz nowy członek zboru złożył stosowne ślubowanie i przystąpił w czasie nabożeństwa, po raz pierwszy jako członek Kościoła Ewangelickiego, do Stołu Pańskiego. Nowa dusza w naszym, bądź co bądź małym zborze, bardzo cieszy i napawa jakimś optymizmem, że mogą do nas też wstępować ludzie w świadomym akcie wiary. Dziękujemy Bogu za tego Brata i powierzamy Jego dalsze kroki wiary Panu Bogu Wszechmogącemu. Niech On go dalej prowadzi. To pierwszy akt wydarzeń tego dnia w PE-A w Czerwionce. W tą właśnie niedzielę obchodziliśmy Pamiątkę Reformacji. Z wielu względów plan Bożego działania jest dla wielu z nas dużym przeżyciem, jest też świadectwem, że Pan działa i nam pomaga jeżeli to, co robimy, robimy szczerze i z ufnością się modlimy, Właśnie w czasie tego nabożeństwa przeżyliśmy poświęcenie naczyń komunijnych (kielicha, patyny, cyborium) - dar naszej siostry w Chrystusie Sigridy Muller. Nasze dotychczasowe naczynia są już bardzo zużyte i taki zabieg wymiany na nowe naczynia był planowany. Z pomocą Bożą dar naszej siostry jest w naszej parafii wielce wymowny. Ksiądz Reske na koniec nabożeństwa wyraził podziękowanie drogiej parafiance za to, co uczyniła i wręczył jej symboliczną wiązankę kwiatów. Na naczyniach wygrawerowano symboliczną datę i inicjały ofiarodawczyni. W Komunii Świętej nowe naczynia zostały użyte po raz pierwszy.
Nabożeństwo niedzielne ubogacił swym śpiewem, uwielbiając tym samym Pana, nasz parafialny chór, wykonując pieśń pod tytułem "Panie, sam twój Kościół" (anonimowy tekst do muzyki Jana Gawlasa).
W nabożeństwie wziął również udział niespodziewany gość z Niemiec, pochodzący z Rudy Śląskiej, a przebywający u znajomych w Stanowicach. Tym gościem był ewangelicki ksiądz Bernard Nieradzik (bardzo dobrze mówiący po polsku i śląsku), mieszkający na stałe w rejonie Stuttgartu.
Po nabożeństwie nasz nowy Brat w Chrystusie, ksiądz proboszcz z małżonką, ksiądz z Niemiec i kilkoro naszych sióstr i braci, spotkało się w salce parafialnej przy kawie i herbatce, rozmawiając o aktualnych wydarzeniach w świecie i Polsce w odniesieniu do naszego Kościoła. Było miło i serdecznie. -
Protestanci całego świata obchodzą w ostatni dzień października pamiątkę Reformacji. W naszej parafii, w salce parafialnej, został tego dnia wyemitowany o godzinie 1700 film "Luther" (reżyseria: Eric Till, scenariusz: Kamille Thomasson i Bart Gavigan, zdjęcia: Robert Fraisse, muzyka: Richard Harvey, w głównych rolach wystąpili: Joseph Fiennes, Bruno Ganz, Jonathan Firth, Peter Ustinov, Claire Cox, Mathieu Carriere, Marco Hofschnecht, Alfred Molina, Uwe Ochsenknecht).
Film trwa 121 minut, a wyprodukowany został przez niemiecką firmę NFP i sfinansowany przez amerykańskich luteran oraz Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD). Zdjęcia do filmu były kręcone w Niemczech, Włoszech i Czechach. Film ukazuje wycinek życia Marcina Lutra - młodego buntownika, księdza, profesora teologii, który odważnie przeciwstawia się ówczesnym poglądom w chrześcijaństwie i dzięki swej wierze w Boga zmienia istniejące nastawianie chrześcijan do Pana. Włącza się do debaty teologów w sprawie odpustów i innych nadużyć w Kościele (rok 1517). Za swe kroki wiary Luter został ekskomunikowany przez papieża. Obłożony klątwą sformułował trzy podstawowe zasady Reformacji:- Biblia jest najwyższym autorytetem w sprawach wiary i życia chrześcijańskiego i nie może ona podlegać dogmatycznym interpretacjom ani papieża, ani instytucji Kościoła;
- człowiek jest usprawiedliwiony przed Bogiem jedynie dzięki łasce, przez wiarę;
- każdy wierzący ma bezpośredni dostęp do Boga, z czego wynikają dwa wnioski natury praktycznej:
- spowiedź jest wymysłem katolicyzmu i służy nie wierze, lecz interesom kościoła, zaprzecza bowiem bezpośredniej możności obcowania z Bogiem;
- każdy wierzący jest kapłanem (powszechne kapłaństwo wierzących).
Film kanadyjskiego reżysera bardzo wyraźnie pokazuje schemat wydarzeń pokrótce powyżej opisanych. Film ten w Polsce nie uzyskał zezwolenia do wyświetlania i dystrybucji filmowej poprzez rozpowszechnianie. A szkoda. Pierwsza emisja odbyła się 26 września 2003 roku. W Niemczech film osiągnął znakomitą oglądalność. W ciągu pięciu dniu emisji obejrzało go 234.000 widzów. W naszej salce parafialnej zebrało się około pięćdziesięciu widzów chętnych do obejrzenia filmu "Luther". Była to już druga emisja filmu w naszej salce parafialnej i myślę, że bardzo wartościowa z punktu widzenia podbudowy historycznej i duchowej dla luteran w Czerwionce. - 31 października, w Katowicach, podczas nabożeństwa reformacyjnego zostały wręczone nagrody-wyróżnienia Diecezji Katowickiej "Śląskie szmaragdy"; dla osoby ze środowiska ewangelickiego: prof. Ewy Chojeckiej, historyka sztuki (rozpowszechniającej poznanie sztuki w ogóle, a w tym protestanckiej także); ze środowiska ekumenicznego wyróżniono Krzysztofa Karwata, kulturoznawcę, teatrologa, publicystę, pisarza i poetę (jako jeden z pierwszych opublikował w prasie dzieło Matki Ewy i zaprezentował z rejonu Śląska parafie inne niż rzymskokatolickie). Wręczenie nagród odbyło się po raz drugi.
- W Pamiątkę Umarłych, tradycyjnie już, ewangelickie nabożeństwo odprawił ksiądz Henryk Reske na cmentarzu w Czerwionce, w części, gdzie spoczywają zmarli wyznania ewangelickiego. Nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 1100; traktowane jest przez naszą parafię jako nabożeństwo misyjne, gdyż wielu odwiedzających groby nieewangelików przyłącza się do wiernych naszego zboru i wysłuchuje kazania proboszcza.
- W dniach 5-6 listopada odbył się w Bielsku-Białej Synod Kościoła.
- W Katowicach, w dniach 11-13 listopada, odbywał się Międzynarodowy Festiwal GoGospel organizowany wspólnie przez CME Dzięgielów oraz Parafię E-A w Katowicach. Otwarte spotkanie z muzyką Gospel poprowadzili muzycy amerykańscy na czele z Egilem Fossum piszącym od dwudziestu lat o historii muzyki gospel.
- W przedostatnią niedzielę roku kościelnego oraz w Niedzielę Wieczności zbierano w parafii paczki przygotowane przez parafian dla ubogich dzieci na Ukrainie. Akcję "Prezent pod choinkę" organizuje CME oraz Diakonia Kościoła E-A w Polsce.
- W Katowicach, w dniu 19 listopada, odbył się Synod Diecezji Katowickiej.
- Podczas nabożeństwa w Niedzielę Wieczności 20 listopada, ksiądz Reske udzielił błogosławieństwa parze małżonków, państwu Emilii i Adolfowi Troszok, z okazji 60 rocznicy pożycia małżeńskiego. Po nabożeństwie parafianie składali jubilatom życzenia indywidualne.
- 26 listopada, nasza drużyna piłki halowej uczestniczyła w VII Turnieju Piłki Nożnej Halowej im. ks. Andrzeja Hauptmana, który odbył się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zabrzu. W turnieju uczestniczyło 18 zespołów reprezentujących swoje parafie. Kapitanem naszej reprezentacji był Michał Musioł, a drużyna nasza w finale spotkała się z zespołem z Goleszowa przegrywając 4:0. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Cieszyna Zamarskiego, pokonując zespół z parafii Rybnik. Szczegółowy przebieg turnieju można przeczytać [tutaj].
- W dniach 25-27 listopada, ksiądz Reske uczestniczył w wycieczce parafialnej do Wiednia wraz z parafianami z Czerwionki, Orzesza i innych parafii.
- W pierwszą niedzielę Adwentu (stanowiącą zarazem rozpoczęcie nowego Roku Kościelnego), nabożeństwo w Czerwionce odprawił ksiądz Stanisław Dorda z Ustronia. Wygłosił kazanie na temat tekstu z Objawienia Świętego Jana, z rozdziału piątego - "Wizja Baranka Bożego". Każdy z nas musi najpierw poznać samego siebie, a potem posłuchać wskazań Pana, bo one są jedynie prawdziwe i zwycięskie. Po nabożeństwie (ze Spowiedzią i Komunią Świętą), ksiądz zaproszony został do salki parafialnej, gdzie wziął udział w drobnym poczęstunku oraz podzielił się wrażeniami z obchodzonych w Wiśle uroczystości setnej rocznicy urodzin Księdza Biskupa Andrzeja Wantuły.
-
W dniu 29 listopada odbyło się pierwsze tygodniowe nabożeństwo adwentowe.
Następne nabożeństwa tygodniowe: 6 grudnia, 13 grudnia i 20 grudnia.
Na Adwent 2005 i okres Bożonarodzeniowo-Noworoczny chcę przytoczyć słowa wiersza Leopolda Staffa, mówiące o wierze płynącej z potrzeby serca, której wszystkim czytającym życzę na ten czas:Kto szuka Cię, już znalazł Ciebie;
Już Cię ma, komu Ciebie trzeba;
Kto tęskni w niebo Twe, jest w niebie;
Kto głodny go, je z Twego chleba.
Nie widzą Ciebie moje oczy,
Nie słyszą Ciebie moje uszy;
A jesteś światłem w mej pomroczy;
A jesteś śpiewem mojej duszy!Leopold Staff -
4 grudnia to 2. Niedziela Adwentu, a jednocześnie tradycyjnie uroczyście obchodzony Dzień Braci Górniczej. Uroczysty charakter nabożeństwa podkreślały symbole na ołtarzu - czako i lampka górnicza. Do symboli tych nawiązał podczas kazania ksiądz Reske. Czytanie Słowa Bożego o wezwaniu do czujności z Ewangelii Łukasza (21, 25-38) oraz o miłości Bożej z Listu Apostoła Pawła do Rzymian (8, 35-39) sprawował piszący te słowa. W nabożeństwie uczestniczyło sporo wiernych. Wielu też było uczestników Stołu Pańskiego.
W tym dniu też delegacja naszych pań ze zboru złożyła życzenia Bożego prowadzenia na dalsze lata Siostrze Edycie Mrozik, organistce w Orzeszu (1944 - 2002) i w Czerwionce (1996-1998) i dyrygentce chóru parafialnego w Orzeszu (1954-2004). Siostra Edyta Mrozik obchodziła osiemdziesiątą rocznicę urodzin. - Na marginesie wydarzeń diecezjalnych tego okresu należałoby wspomnieć o bardzo ciekawym wydarzeniu edytorskim, a mianowicie monografii ewangelickich chórów i zespołów Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP "GLORIA IN EXCELSIS" autorstwa Ewy Bociek-Orzyszek i Henryka Orzyszka. Bardzo interesująca i cenna pozycja wydawnicza, gdyż zawiera: indywidualne sylwetki muzyków, przedstawia zespoły instrumentalne, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry mieszane parafialne. Ponadto pozycja ta zawiera słowo Biskupa Diecezji Katowickiej, przewodniczącego Komisji do Spraw Chórów i Muzyki Kościelnej naszej diecezji, słowo prezesa Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz krótką historię chóru w zarysie, funkcję chóru w nabożeństwie ewangelickim i 10 przykazań chórzysty (na wesoło). Polecamy tą książkę wszystkim!
- W 3. Niedzielę Adwentu nabożeństwo w naszej parafii odprawił proboszcz parafii w Mikołowie i Tychach Kornel Undas. Ksiądz Kornel Undas jest Dziekanem Ewangelickim Straży Granicznej. W tym dniu - 11 grudnia - nabożeństwo o godzinie piętnastej ze Spowiedzią i Komunią Świętą rozpoczęło coroczne spotkanie adwentowe seniorów naszej parafii. Ta Adwentówka z poczęstunkiem przy kawie i herbatce odbyła się w naszej salce parafialnej. Seniorzy otrzymali skromne świąteczne podarunki (kawę, czekoladę i sok). Śpiew kolęd, wspomnienia z przeżyć w kręgu parafialnym, dobry humor towarzyszył wszystkim biorącym udział z proboszczem i kuratorem na czele.
-
W dniu 20 grudnia odbyło się nietypowe tygodniowe nabożeństwo adwentowe.
Ksiądz Henryk Reske rozpoczął je od przywitania Słowem Bożym. Brak akompaniamentu organ stwarzał inną atmosferę nabożeństwa. Udekorowana srebrnymi bombkami i oświetlona lampkami sosna dawała przedsmak świątecznego nastroju ŚBN (Świąt Bożego Narodzenia). Na nabożeństwo przybyli rodzice z dziećmi (28), a wszystkich obecnych parafian było siedemdziesięciu pięciu. Zaśpiewano pieśni: "Bóg obietnic wiele czynił" oraz "Wesoło śpiewajmy". Wspólny program słowno-muzyczny przygotowały dzieci i młodzież konfirmacyjna. Podczas występu przedstawili oni scenkę pantomimy "Walka dobra ze złem", w której jedni uczestnicy byli ubrani na biało, a inni na czarno. Wykorzystano do przedstawienia muzykę i śpiew dzieci z Afryki. Występujący mocno zaangażowali się w to, co przedstawiali, a więc walkę dobra i zła w życiu codziennym. Poszczególne osoby mówiły następujące teksty:
- Bóg jest królem królów, więc będę Go wychwalać - i będę Go słuchać. (Łukasz, Wojtek)
- Potrzebuję Twojej miłości Panie. Przebacz mi, kiedy robię źle. Pomóż mi, gdy czuję samotność - albo smutek. Każdego dnia we wszystkich sprawach potrzebuję Twojej miłości. (Natalka, Esterka)
- Jestem jak winorośl w ogrodzie Boga. On mi pomoże wyrosnąć na osobę, która robiła dla Niego dobre rzeczy. (Agatka, Ola)
- Oto moje rączki, które są dla Ciebie. Naucz je pracować i służyć w potrzebie. Dzięki Ci za pokarm, co daje mi siłę do pracy dla Ciebie i zabawy miłej. (Wiki, Dawid)
- Jak orzeł ochrania swoje młode tak Ty, Boże, ochraniaj mnie każdego dnia. (Michał, Bartek)
- Boże jesteś dla mnie tak ważny jak słońce. Dajesz mi życie i szczęście, napełniasz moje serce ciepłem i miłością. (Monika, Daria)
- Dniem i nocą strzeż mnie Panie. Chroń mnie i bądź przy mnie blisko. (Dawidek, Martyna)
- Bóg zna i troszczy się o mnie właśnie tak, jak dobry pasterz troszczy się o swoje owce. (Szymonek, Ania)
- Jezu, opowiadam o Tobie moim kolegom i koleżankom. Mówię im, że Ty mieszkasz w niebie z Bogiem Ojcem. Jeżeli wierzymy w Ciebie, możemy też zamieszkać w niebie pewnego dnia z Tobą! (Sebastian, Alina)
- Ty masz cały świat w swoich rękach, Panie. Oto moja ręka. Będziemy z Tobą chodzić i z Tobą rozmawiać i wszyscy będziemy przyjaciółmi. (Jonatan, Patryk)
W takiej kolejności poszczególne pary występujących, po wymówionych wyżej słowach, wychodziły spod ołtarza i podchodziły do ławek, w których siedzieli rodzice, wręczając im symboliczną gałązkę świerku. Na zakończenie występu była piosenka "Znak pokoju", a finałem było utworzenie półokręgu wszystkich występujących, wraz z księdzem, od stopni pod amboną za ołtarz i dalej. Po występie w kościele rodzice z dziećmi udali się do salki na spotkanie z Mikołajem, który wręczył dzieciom i młodzieży upominki świąteczne. Specjalnym prezentem były ramki ozdobne ze zdjęciem obdarowanego, wykonane ręcznie przez przez Miriam Gibiec, której tą drogą należą się szczególne podziękowania. Przy cieście, herbatce i kawie wszyscy miło spędzili czas chwaląc Pana, śpiewając kolędy. Nastał czas Świąt Bożego Narodzenia 2006. -
W tym roku Wigilia przypadła w sobotę. Nabożeństwo przed kolacją wigilijną zgromadziło w kościele sporo wiernych, a rozpoczęło się ono o godzinie 15.00. Podczas nabożeństwa chór śpiewał kolędę "Mizerna cicha" (słowa Teofil Lenartowicz do melodii Jana Karola Galla). W tym roku nie było Pasterki, ale w zamian za nią o godzinie 23.00 odbyło wspólne kolędowanie w kościele. Był to program przygotowany przez pastorową Beatę Reske i Miriam Gibiec. Podczas kolędowania, przy zapalonej świecy i symbolicznym żłóbku, czytano Słowo Boże, śpiewano kolędy przy akompaniamencie organ elektrycznych i gitary, i uwielbiano Pana w modlitwach. Tekst Tomasza Żółtko o poszukiwaniu Boga zinterpretowano w:
- Modlitwie o Bogu
- Modlitwie o niepokoju
- Modlitwie o wątpieniu
W tej części kolędowania uczestnicy nocnego spotkania podzielili się opłatkiem. Następnie chwalono Pana w:
- Modlitwie o Bogu
- Modlitwie o niezależnym uwielbieniu
- Modlitwie o spokojnych wieczorach
- wierszu "Ja ciebie kocham"
W końcowej części wigilijnego spotkania, trzy uczestniczki w układzie tanecznym, trzymając zapalone świece, uwielbiały Jezusa. Podkładem muzycznym był tekst i melodia Mateusza Otręby "Twe światło." Na koniec nocnego czasu Wigilii została przedstawiona refleksja "O radości" Leona Knabita. Wśród nocnej ciszy wszyscy przeżyliśmy niezapomniane chwile u boku Pana. - 25 i 26 grudnia przeżywaliśmy Święta Bożego Narodzenia w naszej parafii. Uroczyste nabożeństwo w pierwsze święto ubogacił śpiewem chór parafialny ("Radość dziś nastała" - kolęda ukraińska) oraz grą na organach Paweł Gaś i Miriam Gibiec na oboju. W drugi dzień Świąt Narodzenia Pańskiego grali w duecie: na organach Paweł Gaś i na oboju Miriam Gibiec. Podczas nabożeństwa w pierwszy dzień świąt sporo wiernych przystąpiło do Stołu Pańskiego.
- Dnia 28 grudnia, w środę po świętach Bożego Narodzenia, chórzyści wraz ze swoimi bliskimi spotkali się na tradycyjnie organizowanej Gwiazdce Chóru. Była prawdziwie gwiazdkowa atmosfera, gdyż za oknem sypało śniegiem, a w salce było przytulnie i przy świecach atmosfera panowała bożonarodzeniowa. Myślę, że wszystko co przygotowano, zarówno dla ciała jak i dla duszy, było zbudowane ręką Pana. Wszyscy zadowoleni śpiewali i chwalili kolędą Pana, wspominali też przeżycia z minionego roku na kanwie spotkań chórzystów. Piszący te słowa oraz ksiądz Reske przybyli na końcową fazę Gwiazdki, w związku z uczestnictwem w pogrzebie księdza Marcina Lukasa - proboszcza parafii w Wodzisławiu i Gołkowicach.
- Nabożeństwo na pożegnanie Starego 2005 Roku odbyło się w kościele o godzinie 1630.