Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z miesiąca marca roku 2006
-
Wkraczamy w czas pasyjny 2006 roku. Nabożeństwo w Dzień Pokuty i Modlitwy odprawił 1 marca ksiądz Bogusław Cichy.
Na czas pasyjny niech przyświecają nam słowa Augustyna:
Nie mieczem, lecz krzyżem uczynił Chrystus ziemię sobie poddaną.Augustyn - Światowy Dzień Modlitwy Kobiet w 2006 roku przypadł na 2 marca. Nasze Siostry z Parafii Czerwionka i Orzesze spotkały się w kościele i w salce w Orzeszu. Uczestniczyło około 50 niewiast. Nasze parafianki czynnie uczestniczyły w tym spotkaniu. Tegoroczny program przygotowały kobiety z Republiki Południowej Afryki. Spotkanie zatytułowano "Znaki czasu". ŚDM w RPA jest obchodzony od 1930 roku. W 1934 roku nabożeństwo przygotowywała pani J.W.L Hofmeyer z Kapsztadu. Do 1967 roku komitet ŚDM stanowiły białe kobiety. W 1999 roku pierwsza przewodniczącą ŚDM została nie biała mieszkanka RPA pani Emily Mikwakwa. Obecnie przewodniczącą była pani pastor Alice Townsend. Komitet tworzyły panie w liczbie około 30 należące do 15 różnych wyznań chrześcijańskich. W części kościelnej kobiety czytały słowa o RPA, czytały Słowo Boże, śpiewały pieśni i modliły się. Kazanie-refleksję wygłosiła pastorowa Beata Reske. Część muzyczną uzupełniła grą na oboju Miriam Gibiec. W części spotkania w salce, przy kawie, herbatce i cieście, prelekcję o Republice Południowej Afryki przedstawiła Ewa Mach. Nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy Kobiet - umacniają wiarę w Jedynego Pana i Zbawiciela, - zbliżają ludzi różnych ras, tradycji wyznaniowych i kultur, - przełamują poczucie izolacji i osamotnienia, - pomagają zauważyć innych i nieść ich brzemiona, - ułatwiają przeistaczanie wiary i modlitwy w czyn, - poprzez wspólną intencję modlitwy tworzą z nas jedną rodzinę. Liturgię nabożeństwa ŚDM na 2007 rok "Zjednoczone pod Bożym namiotem" przygotują kobiety z Paragwaju.
- W sobotę dnia 4 marca, w Katowicach odbył się Synod Diecezji Katowickiej.
- W pierwszą Niedzielę Pasyjną (5 marca) nabożeństwo odprawił ksiądz Bogusław Cichy. Po nabożeństwie spotkał się z kilkoma rodzinami w salce parafialnej na kawie i herbatce. W tym czasie próbę śpiewu pieśni miały dzieci.
- 7 marca odbyło się pierwsze tygodniowe Nabożeństwo Pasyjne, które odprawił student teologii Artur Sroka z Orzesza.
- Nabożeństwo w niedzielę 12 marca (Reminiscere - Pamiętaj, Panie o miłosierdziu i o łasce swojej, gdyż są one od wieków! ... Ps 25,6 ) ze Spowiedzią i Komunią Świętą odprawił ksiądz Bogusław Cichy.
- Drugie tygodniowe nabożeństwo pasyjne we wtorek 14 marca odprawił proboszcz PE-A w Jastrzębiu-Ruptawie ksiądz Jan Raszyk (Koordynator Diakonii - Diecezji Katowickiej).
- W dniach 16,17,18 marca młodzież parafii Zabrze, Orzesze i Czerwionka uczestniczyła w rekolekcjach pasyjnych w Wiśle (Ośrodek Księżówka). Prowadzącymi rekolecje byli współpracownicy Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie.
-
W trzecią Niedzielę Pasji 2006 - 19 marca - w naszej parafii wziął udział w nabożeństwie chór Cantate ze Starego Bielska i Jaworza. Cantate najpierw śpiewał w czasie nabożeństwa w Orzeszu. Podczas nabożeństwa w Czerwionce śpiewacy z Jaworza i Bielska wykonali cztery pieśni w czasie i trzy pieśni po nabożeństwie. Zespół Cantate powstał w 1997 roku z inspiracji księdza Dariusza Dawida. Już w tym roku zanotował debiut w swojej parafii i na wyjeździe w Ustroniu i Sopocie. Zespół posiada swoją stronę internetową: www.cantate.starebielsko.org.
Z tej strony dowiadujemy się, że:
"Nasze imię jest więc pospolite, ale również starannie wybrane, gdyż determinuje nasz charakter! Cantate z łaciny oznacza po prostu "śpiewajcie" - czy może być lepsze imię dla zespołu wokalnego? Tak wię cechą naszego charakteru (zarówno kolektywnie, jak i indywidualnie) jest, że lubimy śpiewać...... wdzięczność ....... Bogu, który nas odnalazł i przyciągnął do siebie! Bogu, który nas ukochał i pokazał, na czym polega prawdziwa miłość! Bogu, który ustawicznie nad nami pracuje, kształtując nas na swój obraz i podobieństwo ......."
Rzeczywiście, uczestnicy występu w naszym kościele bardzo mocno angażują swoje zdolności wokalne i pieśnią wielbią Pana. W czasie występu przygrywała gitara i organy elektryczne. Parafianie gromkimi brawami podziękowali zespołowi Cantate za występ w naszej parafii.
Dwudziestoosobowa grupa śpiewaków udała się po nabożeństwie na spotkanie i poczęstunek w salce parafialnej. Skosumowano bogracz z chlebem, a póżniej kawę i herbatę z ciastkami. Kurator przedstawił informacje o PE-A Czerwionka i o regionie miejsko-gminnym Czerwionki-Leszczyn. Dyrygentka zespoły Cantate przedstwiła charakterystyczne wydarzenia z życia zespołu podczas prób i wyjazdów. Występowali: w Mrągowie i Rynie, Lasowicach Wielkich, Kluczborku i Oleśnie, Koninie i Turku, Opolu i Brzegu, Sandhausen i Zweibrucken. Spotkanie w salce przebiegało w miłej atmosferze. Potem uczestnicy spotkania wybrali się na przejażdżkę samochodami po terenie Czerwionki (hałdy pokopalnianie, familoki), Bełku i Palowic (drewniany kościółek z 1606 roku, pozostałości nieruchomości po Tiele-Wincklerach). Pożegnanie się nastąpiło na placu przykościelnym w Palowicach, skąd wszyscy rozjechali się do domów. W tym miejcu należą się wyrazy szczególnego podziękowania "Bóg zapłać" Urszuli i Janowi Śliwkom, którzy w dużej mierze przyczynili się do zorganizowania na naszym terenie występu zespołu Cantate.W galerii 'Z Życia parafii' zobaczyć można Zdjęcia z wizyty zespołu 'Cantate'.
- Kolejne nabożeństwo tygodniowe pasyjne, we wtorek 21 marca, odprawił ksiądz Sebastian Kozieł z Warszowic.
- Laetare to kolejna niedziela czasu pasyjnego, która przypadła w tym roku na dzień 26 marca. Słowo Boże w tą niedzielę zwiastował w czasie nabożeństwa ksiądz Sebastian Kozieł.
- Nabożeństwo pasyjne tygodniowe, wieczorne, 28 marca odprawił ksiądz proboszcz z Mikołowa Kornel Undas. Ksiądz Undas pełni również służbę duszpasterską w Straży Granicznej jako Dziekan Ewangelicki.
- Pierwszy kwartał 2006 roku zakończył się w naszej parafii pracami remontowo-budowlanymi przy wejściu do kościoła. W ostatnim dniu marca firma stolarki budowlanej Gartfen Edward Skiba z Żor-Osin zamontowała wykonane przez nią drzwi wejściowe do naszego kościoła. Stare drzwi zostały przez firmę wymontowane. Nowe drzwi są z dark red meranti i mają w górnej części równoległy układ dwu okien w kształcie łukowym. Drzwi wykonane są drewna trójwarstwowego, klejonego. Nowe drzwi posiadają: wpuszczane uszczelki; zamek listwowy wielopunktowy; zawiasy regulowane w trzech poziomach. Drzwi wejściowe muszą być jeszcze obmurowane listwami, pozostały do wykonania także drobne prace okołomontażowe. Wejście i wyjście ze świątyni Bożej w Czerwionce nabrało teraz nowego wymiaru i blasku. Bogu niech będą dzięki za okazaną pomoc przy realizacji tej inwestycji. A dobrotliwy Bóg niech błogosławi wszystkich tych, którzy finansowo wsparli to dzieło, a szczególnie Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa. Po południu tego dnia kilku parafian zebrało się, aby posprzątać po pracach montażowo-budowlanych. Przy okazji uporzadkowano teren wokół kościoła po zimowych roztopach.