Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z miesiąca lipca roku 2006
-
Lipiec 2006 roku.
Biblijne hasło na ten miesiąc:
Jezus rzekł: Tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę.Jan 6,37b -
- 2 lipca - 3. Niedziela po Trójcy Świętej
- 9 lipca - 4. Niedziela po Trójcy Świętej
- 16 lipca - 5. Niedziela po Trójcy Świętej
We wszystkie wyżej wymienione niedziele nabożeństwa odprawił ksiądz Henryk Reske. W te upalne niedziele średnia temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza, a temperaturę w kościele ochładzał stojący wentylator obrotowy.
-
W dniach 8 - 16 lipca odbywał się 57. Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie pod hasłem "WĄTPIĆ I ZDZIWIĆ". Uczestnikami tygodnia z naszej parafii były: Daria i Miriam Gibiec oraz Ania Turoń. Przedpołudniowe wykłady prowadził dr Roland Werner z Niemiec. Tematy jego wykładów: "Żywe Słowo", "Kiedy Bóg przemawia", "Islam", "Powody aby wierzyć", "Ożywcze tchnienie". Ksiądz Tim Hinrichs był drugim przedpołudniowym wykładowcą. Tematy jego wykładów: "Księga Sędziów", "Prorok Jonasz". Popołudniowe ewangelizacje prowadził po raz pierwszy w historii TE ksiądz Leszek Czyż z Wisły Malinki (długoletni Dyrektor Tygodni Ewangelizacyjnych).
Tydzień Ewangelizacyjny:
- to szansa bliższego poznania Chrystusa,
- to dobrze spędzony czas z Bogiem i innymi,
- to tydzień słuchania i czerpania z żywego Bożego Słowa,
- to tydzień spotkań ewangelizacyjnych, wykładów, seminariów, warsztatów i koncertów chrześcijańskich.
Tematy spotkań seminaryjnych:
- Jak poznać Bożą wolę? - ks. Bogdan Wawrzeczko
- Ewangelie - rodowód Jezusa - ks. Adam Podżorski
- Dlaczego nikt mnie nie kocha? - Gareth Graupner
- Bo we mnie jest... - Agata i Krzysztof Wierońscy
- Doktryny biblijne: stworzenie - ks. Jerzy Samiec
- Odkryj swoje dary duchowe - Elke Werner
- Ostatni gasi światło czyli emigracja za chlebem - panel dyskusyjny ks. Grzegorz Giemza
- Misja i prześladowania kościoła na przestrzeni wieków - Jerzy Marcol
- Co ty wiesz o małżeństwie? - panel dyskusyjny ks. Grzegorz Giemza
- Czy Bóg stworzył zło? - ks. Mirosław Czyż
- W szkole Jezusa czyli być powołanym, kształtowanym i wysłanym do służby - Uwe Holmer
- Dlaczego mężczyzna i kobieta "biorą ślub" - Beata i ks. Henryk Reske
- Sumienie - co to takiego? - ks. dr Marcin Hintz
- Jesteśmy tacy sami - czyli o potrzebach człowieka - Gareth Graupner
- Życie zaczyna się po czterdziestce - ks. Jerzy Samiec
- Uzdrowienie z przeszłości - nadzieja na przyszłość - Elke Werner
- Obraz małżeństwa - komunikacja niewerbalna - Maria i Czesław Czudek
- Czy kiedykolwiek zawrzemy między sobą pakt stabilizacyjny? - o relacjach z rodzicami - Sylwia Pszczółka
- Kościół i działania na Ukrainie - Aleksander Gross
- Duchowa walka chrześcijanina - Aleksandra Błahut-Kowalczyk
- Wychować nonkonformistę - Nela Klapa
- Jak Bóg może pomóc chorym na schizofrenię? - Renata Świder i lek.med. Tadeusz Recman
- Już mi niosą suknię z welonem... - Lucyna Żak
- Wiedza o wyznaniach - William Branham jako przykład błędnej nauki - Maciej Oczkowski
- O asertywności słów kilka... - Gabriela Glajcar
- Kasa najważniejsza - dyskusja o pieniądzach w życiu chrześcijanina - panel dyskusyjny ks. Grzegorz Giemza
- Rola ojca w rodzinie - Zbigniew Kłapa
- Z kim ten seks? - Agata i Krzysztof Wierońscy
- Męski klub - Paweł Gumpert
Myślę, że wymienione powyżej tematy seminaryjne mogą posłużyć w czasie poewangelizacyjnym jako tematy spotkań w różnych kręgach parafialnych.
- W tygodniu przed jubileuszowymi uroczystościami w parafii, firma budowlano-montażowa wykonała wymianę starego chodnika wokół terenu przykościelnego i ułożyła nową kostkę brukową. Przy wejściu na teren przykościelny od strony "Operatora", od furtki aż po chodnik główny, położono również kostkę brukową w kształcie litery "L". Firma "Ruch" wymieniła stary, podniszczony kiosk na nowszy model. Za tymi robotami poszły też roboty porządkowe, które wykonali zborownicy w dwóch różnych odstępach czasu. Pomalowano również elewację zewnętrzną kościoła.
-
23 lipca w 6. Niedzielę po Trójcy Świętej nasza parafia obchodziła jubileusz osiemdziesięciolecia powstania i poświęcenia kościoła. Gośćmi zaproszonymi na tą uroczystość byli:
- biskup senior dr Jan Szarek wraz z małżonką Anielą,
- proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej z Czerwionki (obchodzącej w listopadzie tego roku 80 lat) ksiądz dziekan Antoni Szczypka,
- przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach mgr Wiesław Janiszewski,
- sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny mgr Irena Woźnica,
- Ksiądz Karl Friedrich Ruf z małżonką (goście z Niemiec).
Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło się procesjonalnym wejściem do świątyni. Gości przywitał i podał ogłoszenia parafialne ksiądz Henryk Reske. W czasie nabożeństwa chór parafialny śpiewał dwie pieśni: "Ojcze z niebios" i "Wszystko tobie dziś oddaję" (na skrzypcach akompaniowała Martyna Kocjan). Chórem dyrygował i grał na organach Paweł Gaś.
Kazanie wygłosił ksiądz biskup dr Jan Szarek na tekst z Pierwszego listu do Koryntian:
Albowiem współpracownikami Bożymi jesteśmy; wy rolą Bożą, budowlą Bożą jesteście.
Według łaski Bożej, która mi jest dana, jako mądry budowniczy założyłem fundament, a inny na nim buduje. Każdy zaś niechaj baczy, jak na nim buduje.
Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus.
A czy ktoś na tym fundamencie wznosi budowę ze złota, srebra, drogich kamieni, z drzewa, siana, słomy,
To wyjdzie na jaw w jego dziele; dzień sądny bowiem to pokaże, gdyż w ogniu się objawi, a jakie jest dzieło każdego, wypróbuje ogień.
Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze;
Jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień.
Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?
Jeśli ktoś niszczy świątynię Bożą, tego zniszczy Bóg, albowiem świątynia Boża jest święta, a wy nią jesteście.I Kor. 3,9-17Biskup Szarek ostatni raz był w Parafii Czerwionka w latach 1957 i 1958 - w czasie praktyki studenckiej, zastępując ówczesnego duszpasterza parafii księdza Edwarda Romańskiego. Biskup zacytował również słowa Dietricha Bonhoeffera, które warto zapamiętać:
Niestety wśród nas są tacy wierzący, którzy nie mają takiej nadziei i wierzą, że chaos i nieład na świecie jest przypisany naszej historii. Takie nastawienie prowadzi do rezygnacji i izolacji od świata. Tymczasem jesteśmy odpowiedzialni jako współsłudzy za ten świat i naszą przyszłość. Jeżeli jutro, być może, nadejdzie dzień sądu ostatecznego, porzucimy chętnie naszą pracę dla lepszej przyszłości - wtedy, ale nie przedtem.Dietrich BonhoefferBiskup Szarek zaapelował także, aby Kościół stał się otwarty dla wszystkich, a Słowo Boże każdorazowo odnawiało przymierze z Bogiem wszystkich powierzających się opiece Pana.
Na koniec zachęcił słuchaczy, aby wyznawali słowami Marcina Lutra:
Prośmy w kościele o Kościół i z Kościołem o trzy rzeczy, które Kościół utrzymują: o wierne zwiastowanie, o pilną modlitwę i o wierne świadectwo w cierpieniu.Marcin LuterPo kazaniu pozdrowienia przekazywali goście. Przedstawiciele UMiG Czerwionka-Leszczyny wręczyli proboszczowi i kuratorowi okolicznościowe tabliczki z drewna z herbem gminy i wygrawerowanym napisem: "80-LECIE POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA EWANGELICKIEGO W CZERWIONCE-LESZCZYNACH 23.07.2006 R.".
Należy podkreślić, że podczas tego uroczystego nabożeństwa w świątyni ewangelickiej w Czerwionce po raz pierwszy brał udział ksiądz katolicki.
Nasi bracia ewangelicy z Wisły, znajomi państwa Sładków: Jan Szalbut i Danuta Cieślar, upiekli, przywieźli i podarowali parafii wiślańskie "kołocze". Po nabożeństwie tradycyjnie można było skosztować i kupić tenże "kołocz", napić się kawy, herbaty i wody mineralnej. Rozmawiano przy kościele oraz w salce parafialnej.
Następnie zaproszeni goście i przedstawiciele parafii uczestniczyli w uroczystym obiedzie.
W popołudniowym programie obchodów jubileuszowych naszego kościółka znalazła się część muzyczno-wykładowa.
W pierwszej części zaśpiewali: Adam i Grażyna Fenger (absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach - obecnie mieszkający w Niemczech; Adam to były parafianin PE-A w Tychach). Zaśpiewali a cappella kanony z repertuaru spotkań różnych grup ekumenicznych w Taizé.
W tej części uczestniczyli jeszcze goście z Niemiec i biskup Szarek z małżonką. Po występie p. Fengerów pożegnali się i pojechali do Bielska. Na drugą część uroczystości przybyli nowi goście: ksiądz Bogusław Cichy z Gliwic i ksiądz Radca Jan Badura z Pszczyny z rodziną.
Część wykładową rozpoczął historyk z Czerwionki Tomasz Zając. Wygłosił on prelekcję na temat historii Czerwionki związanej z dziejami ewangelicyzmu na tych terenach.
Uroczystości jubileuszowe pozostawiły w pamięci uczestników dużo wrażeń, a szczególnie ważne to te, które pozostawiły ślady w warstwie duchowej.
Z okazji jubileuszu parafii życzmy sobie: Ducha mocnej, autentycznej i żywej wiary.
W galerii 'Z Życia parafii' zobaczyć można Zdjęcia z jubileuszu 80-lecia kościoła.
- Od 31 lipca do 8 sierpnia w Wołczynie trwał rowerowy obóz kondycyjny zorganizowany przez księdza Zdzisława Niedobę. Uczestnikiem tego obozu był Patryk Kłosko z naszej parafii. Każdy dzień rozpoczynał się o siódmej rano, bez względu na pogodę, ćwiczeniami i kilkukilometrowym biegiem do miejsca, w którym była ukryta Biblia. Tam czytano z niej wyznaczony fragment, a po modlitwie truchtem wracano do ośrodka. Już w pierwszym dniu uczestnicy przejechali na rowerach trasę 25 km, zwiedzając okolicę Wołczyna. Towarzyszył im również ksiądz Niedoba. Budowano też kondycję duchową rozważając jeden rozdział z Dziejów Apostolskich i omawiając rozwój duchowy apostoła Pawła.