Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z miesiąca września roku 2006
-
Wrzesień 2006 roku.
Biblijne hasło na ten miesiąc:
Ty zaś, Boże nasz, jesteś łaskawy i wierny, cierpliwy i miłosierny w rządach nad wszystkim.Mdr 15,1 - 3 września - 12. Niedziela po Trójcy Świętej. Nabożeństwo odprawił student teologii Artur Sroka z Orzesza.
- 6 wrześniazostało odprawione nabożeństwo dla dzieci i młodzieży z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. Po nabożeństwie ksiądz Henryk Reske i katechetka mgr Beata Reske spotkali się w salce parafialnej z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, aby omówić sprawy organizacyjne związane z nauczaniem religii. W modlitwie proszono Boga o wsparcie na progu nowego roku szkolnego oraz zachęcano wszystkich do systematyczności i pilności w nauce.
-
W dniach 8 - 11 września konfirmanci z Diecezji Katowickiej, a wśród nich nasi tegoroczni konfirmanci: Ania Turoń, Daria Gibiec, Martyna Kocjan i Patryk Kłosko, uczestniczyli w wyjeździe do Niemiec "Śladami Lutra". Pierwszego dnia podróż zakończyła się w schronisku młodzieżowym Inselberg niedaleko Eisenach (916 m n.p.m.). Następnego dnia wszyscy udali się do zamku w Wartburgu, gdzie między innymi Luter tłumaczył z greki na język niemiecki Nowy Testament. Następny przystanek - Eisleben - miasto, w którym Luter urodził się i zmarł. Wieczorem grupa dotarła do Wittenbergi. Następnego dnia konfirmanci uczestniczyli w nabożeństwie spowiednio-komunijnym w kościele zamkowym. Nabożeństwo odprawił miejscowy proboszcz ksiądz Andreas Volkmann oraz ksiądz Stanisław Dorda z Polski pracujący obecnie w Centrum Lutra w Wittenberdze. Młodzież dowiedziała się, że w kościele tym swą posługę duszpasterską sprawował ksiądz Johann Bugenhagen pochodzący z Polski, z Pomorza (był spowiednikiem Lutra). W Wittenberdze zwiedzili: drzwi kościoła z 95 tezami (tekst odlany po łacinie), kamień nagrobny Marcina Lutra i Filipa Melanchtona, pomnik Marcina Lutra na dziedzińcu przed jego domem, wieżę widokową miasta. W nocy z niedzieli na poniedziałek nastąpił powrót do domów.
Była to dla młodych ewangelików potężna porcja historii początku luteranizmu.
- 10 września - 13. Niedziela po Trójcy Świętej - Niedziela Diakonii. Nabożeństwo odprawił ksiądz Henryk Reske.
- W sobotę 16 września odbył się w naszym kościele trzeci ślub w tym roku. Tym razem związek małżeński zawarli i zamiary swe powierzyli opiece Pańskiej Monika Justyna Rojek (wyznania ewangelicko-augsburskiego) i Grzegorz Karczewski (wyznania rzymskokatolickiego). Ślub odbył się w naszym kościółku o godzinie 1130, a udzielił go ksiądz Henryk Reske.
- 17 września - 14. Niedziela po Trójcy Świętej. Nabożeństwo odprawił ksiądz Henryk Reske.
- W dniu 19 września odbyło się w salce parafialnej Zebranie Rady Parafialnej, na które zaproszono parafiankę Janinę Turoń. Podarowała ona parafii na cele diakonijne wózek inwalidzki.
-
W dniach 22-24 września odbył się w Toruniu Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej pod hasłem: NA KOŃCU JĘZYKA. Do miasta Mikołaja Kopernika, Anny Wazówny, Szymona Bogumiła Lindego pojechali z naszej parafii: Daria Gibiec, Ania Turoń oraz Miriam Gibiec będąca opiekunką grupy Orzesze-Czerwionka. A oto program zjazdu:
- 1. Na cichy czas - teksty biblijne:
- Jan 13,31-35; II Kron. 18,1-27
- II Tes. 2,13-17; II Kron. 18,28-19,3
- Gal. 5,25-26; 6,1-3.7-10
- Miłość nie pragnie, aby jej dogadzano, ani nie stara się o własną wygodę.
- Bóg daje innych wierzących, aby mogli być dla nas wsparciem.
- Nawet drobna uprzejmość może wiele zmienić.
- 2. Kino zjazdowe z filmami
- "Między słowami" komedia prod. USA - reż. Sofia Coppola
- "Historie kuchenne" dramat, komedia, prod. Norwegia, Szwecja reż. Bent Hamer
- "Luter" dramat kostiumowy, prod. Niemcy, reż. Eric Till
Po projekcjach filmów dyskusja.
- 3. Koncerty zespołów
- 4. Teatr Pantomimy "Dar" z Bydgoszczy
spektakl "Krzyż" przeplatany modlitwą
- 5. Planetarium Mikołaja Kopernika
Pokaz: "Wirująca Ziemia".
- 6. Labirynt
?świątynny spacer w godzinach od 21.00 do 1.00 prowadził ksiądz Bogdan Wawrzeczko
- 7. Warsztaty
- "Psychologia, bajka, ja" - wpływ pierwszego wrażenia (Magdalena Wesner)
- "Skuteczne porozumiewanie się" (Marzena Siecińska, Kasia Styk)
- Mini Witraż (Justyna Gruszczyk)
- 8. Seminaria:
- "Krytykować, czy napominać - Czyli komplementy po polsku - ks. Wojciech Froehlich;
- "Wolność a rozkaz. Słowo, które ma moc sprawczą" - ks. Mirosław Wola;
- "Mówienie językami - biblijna perspektywa" - ks. Jan Kurko;
- "Biblia - język pisany i żywe Słowo Boże" - ks. Tim Hinrichs;
- "Gadu-gadu na czacie czyli o tym, jak nie zgubić się w globalnej wiosce" - Iwona Holeksa;
- "Jak trzymać język za zębami" - ks. Jerzy Samiec;
- "Bez cenzury - granice wolności słowa" - Halina Radacz;
- "Czy mówimy to, co czujemy" - Gabi Glajcar;
- "Rozmawiamy z Bogiem" - ks. Michał Walukiewicz;
- "Jeśli o Chrystusie, to tylko z tobą" - ks. Bogdan Wawrzeczko.
- 9. Ponadto: targi, turniej piłkarski, konkurs (wiedza o M. Lutrze), zwiedzanie miasta
Na zakończenie zjazdu w amfiteatrze toruńskim młodzieżowe nabożeństwo spowiednio-komunijne odprawili księża: Jerzy Molin (proboszcz PE-A Toruń), Grzegorz Giemza (CME Dzięgielów) i Krzysztof Cienciała (PE-A Bielsko-Biała).
Wymienione powyżej tematy spotkań na zjeździe młodzieży ewangelickiej mogą być wykorzystane jako tematy spotkań młodzieżowych w naszej parafii.
- 1. Na cichy czas - teksty biblijne:
-
24 września - 15. Niedziela po Trójcy Świętej.
Nabożeństwo odprawił ksiądz Jan Szklorz z Jaworza. Ksiądz przebywa na emeryturze. Po nabożeństwie spotkaliśmy się z nim i jego małżonką na herbatce i kawie w salce parafialnej. Ksiądz opowiadał o pracy duszpasterskiej na ziemi radomsko-kieleckiej oraz w parafii Lublin i filiale Kuzawka (najbardziej wysunięta parafia ewangelicka na wschodzie Polski). Bardzo ciekawe wspomnienia z lat służby duszpasterskiej ksiądz Szklorz porównywał z tym, co obecnie dzieje się w tych parafiach. Radom i Kielce mają swojego proboszcza księdza Wojciecha Rutkowskiego. Lublin i Kuzawka także są pod opieką duszpasterską księdza dr Dariusza Chwastka. W parafiach odradza się życie duchowe na nowo, co w diasporze cieszy szczególnie.
Spotkanie z księdzem Szklorzem i jego małżonką było bardzo interesujące i miłe.