Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z miesiąca lutego roku 2007
-
Luty 2007 roku.
Biblijne hasło na ten miesiąc:Usprawiedliwieni tedy z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa.Rzym. 5,1 -
2 lutego - Dzień Ofiarowania Pana Jezusa (Oczyszczenie Marii Panny).
Jest to święto upamiętniające 40-ty dzień po narodzeniu Chrystusa, kiedy zgodnie z tradycją żydowską Jezus po raz pierwszy został przyniesiony do świątyni. Dzień ten obchodzony jest przez Kościół już od IV wieku. Kościół luterański zachował ten dzień ze względu na biblijny charakter, również jako jedno ze świąt poświęconych Marii ? Matce Pana Jezusa.
Hieronymus Annoni w 1770 roku tak powiedział:
Daj nam oczy, daj nam uszy, daj nam serce, abyśmy się do Ciebie zbliżali. Ucz nas mówić o Tobie, odnawiaj nas codziennie dla Twego Królestwa. Tak, pozwól nam być prawdziwymi chrześcijanami - którzy są światłością świata i solą ziemi, bo w tym masz upodobanie.Hieronymus Annoni -
4 lutego - 3. Niedziela przed Postem Septuagesimae - 70 dni przed Wielkanocą.
Po zakończeniu nabożeństwa ksiądz Henryk Reske rozpoczął Zgromadzanie Parafialne, powołując do Prezydium kuratora (Joachim Gibiec) oraz skarbnika parafii (Irena Sładek). Następnie przedstawił plan Zgromadzenia. W części pierwszej, opisowej, proboszcz zapoznał wszystkich z działalnością i życiem zborowym w 2006 roku. Następnie przedstawiono sprawozdanie finansowe za 2006 rok w PE-A Czerwionka. W trzeciej części ksiądz zaproponował preliminarz budżetowy na 2007 rok. Zbór w głosowaniu jawnym jednogłośnie zatwierdził wykonanie zadań w roku 2006 i preliminarz budżetowy na rok 2007. Inne wydarzenia i wnioski z życia zboru przedstawił kurator. Zgromadzenie Parafialne zakończono wspólną pieśnią i modlitwą.
Patrz: Sprawozdanie z życia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Czerwionce za rok 2006
-
11 lutego - 2. Niedziela przed Postem Sexagesimae - 60 dni przed Wielkanocą.
W salce parafialnej w Orzeszu odbyło się spotkanie Koła Pań, które prowadziła Beata Reske. W spotkaniu uczestniczyły nasze parafianki.
- 18 lutego - Niedziela Przedpostna Estomihi - Bądź mi skałą obronną! (Ps. 31,3).
-
Zabawa też integruje i jednocześnie uczy praktycznego ekumenizmu, dlatego dla młodych latorośli naszego zboru zorganizowano 19 lutego kolejny już "balik". W naszej salce parafialnej bawiło się dziesięcioro dzieci z naszej Szkółki Niedzielnej i siedmioro dzieci zaproszonych. Było miło, wesoło i radośnie. Budowaniu więzi chrześcijańskich służyła dobrze zorganizowana zabawa, w czasie której dzieci odkrywały swoje umiejętności i chęci. Bardzo duży wkład pracy w to udane przedsięwzięcie włożyła pani Marietta Gibiec, której sekundowały panie: Ewa Inglot, Aldona Musioł i Beata Reske oraz pozostałe mamy dzieci. Zaczęło się od szybkiego przystrojenia salki wstążkami, łańcuchami i balonami. Potem przygotowano stoliki, na których było i "coś słodkiego", i kanapki. Był też podkład muzyczny oraz utrwalanie spotkania na zdjęciach - tym zajmowała się Daria Gibiec. Dzieci przebrane w różne postacie prowadziła w zabawie "Biedronka-Marietta" i "Czarna Dama-Ewa".
Bawiono się w gry, zabawy, rozgrywano mini-turnieje, które dostarczyły dzieciom w wieku od kilku miesięcy do osiemnastu lat wiele niezapomnianych wrażeń przez około trzy godziny. Chrześcijańskie dzieci w przykościelnej salce mocno potrafią zaakcentować swoją chęć i wolę do wspólnego bawienia się i radosnego spędzania wspólnego czasu.
Panu Bogu niech będą dzięki za wszystkich i wszystko, a szczególnie za chęci i poświęcenie czasu osób przygotowujących tak duże przedsięwzięcie parafialne.
-
20 lutego odbył się wyjazd autokarem do Szczyrku. Już od kilku lat stało się tradycją, że parafianie z Orzesza i Czerwionki w czasie ferii zimowych wyjeżdżają w góry. Tym razem było to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie, gdyż wyjeżdżano z zamiarem "poszusowania" na nartach. W tym roku znalezienie w górach zaśnieżonych tras narciarskich przygotowanych do zjeżdżania graniczyło niemal z cudem. Większość udających się do Szczyrku była spragniona zimowej rozrywki i miała nadzieję, że pojeżdżą na nartach i na "byle czym", co stało się od jakiegoś czasu modne. Wokół terenu Białego Krzyża i w Salmopolu były tereny ośnieżone i dlatego spełniło się pragnienie tych wszystkich, którzy zdecydowali się na wyjazd w góry. Byli i tacy, co spacerowali gdzieniegdzie lekko ośnieżonymi trasami i także miło spędzili czas w górach. Po szaleństwach śniegowych wszyscy udali się do miasta Szczyrk, gdzie w kilku punktach gastronomiczno-cukierniczych zaserwowali sobie coś "dla podniebienia". Miły czas spędzony razem posłużył ku kolejnej integracji Braci i Sióstr w Chrystusie, czego należy oczekiwać we wspólnocie tych, którzy ufają Panu. Wycieczka taka daje możliwość przebywania na łonie natury, w górach, w tak szczególnym okresie jakim jest czas zimowy, gdy dzień jest krótki. Szczególnie dziękując Bogu za udany czas, dziękujemy proboszczowi za zorganizowanie wyjazdu w góry.
-
21 lutego - Popielec - Dzień Pokuty i Modlitwy - początek czasu pasyjnego.
Specyficzne nabożeństwo rozpoczynające czas pasyjny rozpoczęło się o godzinie osiemnastej.
W porządku liturgicznym Dnia Pokuty po czytaniu słów Starego Testamentu:
- ksiądz zaśpiewał: Zgładź, o Panie Boże, wszystkie grzechy oraz nieprawości nasze;
- zbór odpowiedział: Od nieprawości naszych obmyj nas doskonale.
Pieśni śpiewane podczas tego nabożeństwa sprzyjały nastrojowi wyciszenia wewnętrznego:
- "Z głębokiej nędzy" Marcina Lutra;
- "Ludzie czasu ostatniego" - pieśń staropolska;
- "O Boże mój" Martina Rutiliusa i Christopha Petera.
W czasie nabożeństwa, w końcowej jego części, zbór i ksiądz zmówili Psalm 25:
Panie, wskaż mi drogi swoje,
Ścieżek swoich naucz mnie!
Prowadź mnie w prawdzie swojej i nauczaj mnie.
Ty bowiem jesteś Bogiem zbawienia mego,
Ciebie tęsknie wyglądam codziennie!
Pamiętaj, Panie, o miłosierdziu i o łasce swojej,
Gdyż są one od wieków!
Grzechów młodości mojej i przestępstw moich nie pamiętaj,
Przez wzgląd na łaskę twoją pamiętaj o mnie,
Przez wzgląd na dobroć twoją, Panie.
Pan jest dobry i prawy,
Dlatego wskazuje drogę grzesznikom.
Prowadzi pokornych drogą prawa
I uczy ich drogi swojej.
Wszystkie drogi Pana są łaską i wiernością
Dla tych, którzy strzegą przymierza i nakazów jego.
Przez wzgląd na imię swoje, Panie,
Odpuść grzech mój, bo jest wielki!
Któryż to człowiek boi się Pana?
Uczy go, jaką wybrać drogę.
On sam będzie przebywał w szczęściu,
A potomstwo jego odziedziczy ziemię.
Społeczność z Panem mają ci, którzy się go boją,
On też obwieszcza im przymierze swoje.
Oczy moje zawsze patrzą na Pana,
Bo On wyswobadza z sieci nogi moje.
Zwróć się ku mnie i zmiłuj się nade mną,
Bom jest samotny i ubogi!
Ulżyj udręce serca mojego,
Wyzwól mnie z utrapień moich!
Wejrzyj na nędzę i mozół mój,
I odpuść wszystkie grzechy moje!Psalm 25,4-18 -
21 lutego w naszej parafii rozpoczęła się akcja Diakonii Kościoła E-A w Polsce "Skarbonka diakonijna 2007". Akcję tą organizuje się wśród luteran po raz dwunasty, a wspólnie z Caritas Polska i Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia ELEOS - po raz drugi. Tegoroczna ekumeniczna akcja będzie przebiegać pod hasłem "Naszym powołaniem jest miłość". W czasie pasyjnym nasze Siostry i Bracia w Chrystusie będą oszczędzali środki pieniężne w kartonowych skarbonkach kolorowo opisanych i obrysowanych. Akcja potrwa do Niedzieli Wielkanocnej. Na górze skarbonki, obok miejsca do wrzucania oszczędności, widnieje werset:
Nie wzbraniaj się czynić dobrze potrzebującemu,
Jeżeli to leży w twojej mocy.Przyp. 3,27Na jednej z bocznych ścianek skarbonki, pod logo ELEOS, Caritas i Diakonii, widnieje zapis:
"Ogranicz w czasie pasyjnym swoje przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki. Twój dar pomoże w leczeniu i rehabilitacji dzieci i dorosłych".
-
24 lutego w Katowicach odbyła się pierwsza sesja IV Synodu Diecezji Katowickiej Kościoła E-A w Polsce. Delegaci świeccy wybrani przez poszczególne parafie naszej diecezji oraz księża wzięli udział w nabożeństwie, podczas którego członkowie Synodu złożyli ślubowanie i przystąpili do Spowiedzi i Komunii. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił biskup Tadeusz Szurman. Po nabożeństwie wręczono coroczne nagrody diecezjalne - Róże Lutra 2007. Laureatami nagrody zostali:
- Henryk Miska - Lasowice Małe (organista, społecznik);
- Eryk Maciejczyk - Mikołów (gospodarz plebani i cmentarza, pomocnik akcji humanitarnej w czasie stanu wojennego);
- Jadwiga Korusiewicz - Tychy (sekretarka parafialna, kreator życia parafialnego w czasie budowy kościoła);
- Henryk Frank - Laryszów (synodał diecezjalny, kurator, kościelny);
- Gottfried Józef Kasperidus - Pyskowice (kurator, opiekun kościoła i cmentarza);
- Anna Mach - Jastrzębie Zdrój (dyrygentka chóru);
- Henryk Orzyszek - Chorzów (synodał diecezjalny, muzyk, organista, publicysta).
Następnie w sali diecezjalnej odbyły się wybory, które prowadzili radcy Konsystorza: Maciej Oczkowski z Wisły i Jan Machalica z Bielska Białej. Najpierw wybrano Radę Diecezjalną Diecezji Katowickiej Kościoła E-A w Polsce w składzie:
- Wilhelm Lorek - Kurator Diecezji (Gliwice)
- ks. Marian Niemiec - Radca Duchowny (Opole)
- Joachim Gibiec - Radca Świecki (Czerwionka)
Następnie wybrano świeckich delegatów Diecezji Katowickiej do Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, którymi zostali:
- Maria Czudek (Gliwice)
- Joachim Gibiec (Czerwionka)
- Mariola Pięta (Opole)
- Bożena Polak (Katowice)
- Artur Steinert (Pszczyna)
- Jan Szturc (Mysłowice)
Podczas zebrania wyborczego dokonano także wyboru członków komisji diecezjalnych: Ewangelizacyjno-Misyjnej, Kształceniowej, Wychowania Chrześcijańskiego, Młodzieżowej, Chórów i Orkiestr, Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych, Gospodarczej, Charytatywnej, Do Spraw Mediów, Rewizyjnej. Przedstawiono i zatwierdzono sprawozdania Biskupa i poszczególnych komisji za rok 2006 oraz przyjęto preliminarz na rok 2007. Biskup Diecezji Tadeusz Szurman przedstawił też wizję działania Diecezji w IV Kadencji Synodu Diecezjalnego:
-
Rok 2007 - ROK LITURGII I ŚPIEWU
(Ożywić nabożeństwo, utrwalić tożsamość) -
Rok 2008 - ROK WYCHOWANIA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO
(Pomóc wszystkim w rodzinie) -
Rok 2009 - ROK MŁODZIEŻY
(Zrozumieć problemy młodych) -
Rok 2010 - ROK DUSZPASTERSTWA
(Przybliżyć się do oddalonych) -
Rok 2011 - ROK NOWYCH WYZWAŃ
(Nieść współodpowiedzialność na świat)
- 24 lutego w salce parafialnej w Orzeszu odbyło się po południu kolejne diecezjalne spotkanie parafialnych nauczycieli Szkółek Niedzielnych z Diecezji Katowickiej. Z naszej parafii w spotkaniu brała udział Marietta Gibiec. Spotkanie prowadziła Beata Reske, a informacjami praktycznymi z zakresu opracowywania tematów nabożeństw dla dzieci dzieliła się Danuta Ostruszka z Duszpasterstwa Wśród Dzieci Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Kolejne spotkanie z prowadzącymi Szkółki Niedzielne odbędzie się znów w Orzeszu.
-
25 lutego - 1. Niedziela Pasyjna Invocavit - Wzywać mnie będzie... (Ps. 91,15)
Nabożeństwo odprawił ksiądz Sebastian Kozieł z Warszowic. Nabożeństwo było połączone ze Spowiedzią i Komunią. W związku z wyborami Rady Parafialnej w Orzeszu ksiądz Henryk Reske wziął udział w drugiej części nabożeństwa. Po nabożeństwie można było nabyć pierwszy numer tegorocznego kwartalnika "Ewangelik", w którym między innymi jest rozmowa z naszym parafianinem Piotrem Ziencem - "Przydarzyło mi się coś fantastycznego..."
-
25 lutego o godzinie szesnastej odbyło się w sali parafialnej spotkanie naszych parafian z gośćmi: Mariolą i Romanem Fengerami, którzy są pracownikami Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, a ich macierzystą parafią są Tychy. Jednym z obszarów pracy państwa Fengerów jest Duszpasterstwo wśród Małżeństw, które stawia sobie za główny cel dotarcie ze Słowem o zbawieniu i pomoc narzeczonym i małżeństwom. Nasi goście spotykają się z różnymi grupami wiekowymi organizując wykłady, wczasy i weekendy z Biblią, prowadzą konferencje oraz Korespondencyjny Kurs Biblijny. Można się z nimi kontaktować poprzez:
- tel. kom.: 609 041 540
- e-mail: rfenger@cme.org.pl
Mariola i Roman Fengerowie prowadzą również pracę ewangelizacyjno-misyjną w innych rejonach naszego kraju oraz za granicą, m.in. na Ukrainie.
Nasi goście podzielili się z nami przemyśleniami dotyczącymi czasu. Tytuł spotkania brzmiał: "Czas jest Bożym darem". Głównym tekstem, na podstawie którego prowadzący spotkanie Roman Fenger przekazał swoje spojrzenie na czas jako dar od Boga, były słowa z Księgi Kaznodziei Salomona:
Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę:
Jest czas rodzenia i czas umierania;
Jest czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono.
Jest czas zabijania i czas leczenia;
Jest czas burzenia i czas budowania.
Jest czas płaczu i czas śmiechu;
Jest czas narzekania i czas pląsów.
Jest czas rozrzucania kamieni i czas zbierania kamieni;
Jest czas pieszczot i czas wstrzymywania się od pieszczot.
Jest czas szukania i czas gubienia;
Jest czas przechowywania i czas odrzucania.
Jest czas rozdzierania i czas zszywania;
Jest czas milczenia i czas mówienia.
Jest czas miłowania i czas nienawidzenia;
Jest czas wojny i czas pokoju.
Jaki pożytek ma pracujący z tego, że się trudzi?
Widziałem żmudne zadania, które Bóg zadał ludziom, aby się nimi trudzili.
Wszystko pięknie uczynił w swoim czasie,
Nawet wieczność włożył w ich serca;
A jednak człowiek nie może pojąć dzieła,
Którego dokonał Bóg od początku do końca.Kazn. 3,1-11Tekstem zamykającym rozważanie były słowa z Listu Pawła do Galacjan:
Nie błądźcie, Bóg się nie da z siebie naśmiewać;
albowiem co człowiek sieje, to i żąć będzie.
Bo kto sieje dla ciała swego, z ciała żąć będzie skażenie,
a kto sieje dla Ducha, z Ducha żąć będzie żywot wieczny.
A czynić dobrze nie ustawajmy,
albowiem we właściwym czasie żąć będziemy bez znużenia.
Przeto, póki czas mamy, dobrze czyńmy wszystkim,
a najwięcej domownikom wiary.Gal. 6,7-10Prowadzący odniósł się do czasu jako tego daru od Boga, który bezpowrotnie ucieka i należy go z pożytkiem wykorzystać w relacji bezpośredniej z bliźnim. Każdy człowiek potrzebuje dostępu do Słowa Bożego w sposób prosty i nieskrępowany, aby zrozumieć czemu służy tak cenny dar od Boga jakim jest czas. Tu na ziemi nasz czas zaczyna się w momencie narodzin, a kończy z chwilą śmierci. Każdy musi pojąć, że w czasie gdy żyjemy powinniśmy odblokować swoją niemoc zrozumienia tego, co jest najistotniejsze tu i teraz dla każdego z nas - a więc czas jak o nim wypowiada się Salomon.
Mariola Fenger, mówiąc o znaczeniu czasu podkreśliła, że chrześcijanin powinien mieć cichy czas, czyli znaleźć taki moment w ciągu dnia, aby nawiązać bądź to w medytacji, bądź to modlitwie, bądź w inny sposób dobry kontakt z Bogiem (indywidualność jest tu jak najbardziej wskazana, gdyż Pan każdego z nas inaczej ukształtował). Każdy na pamiątkę spotkania otrzymał od prowadzących zasuszony liść (jako symbol czasu), na którym widniał napis "Czas jest Bożym darem". Po rozważaniu gości głos zabierali uczestnicy spotkania wypowiadając się na temat czasu. Spotkanie zakończono modlitwą.
-
27 lutego - 1. tygodniowe nabożeństwo pasyjne.
Pierwsze pasyjne nabożeństwo tygodniowe odbyło się o wieczornej porze, o godzinie osiemnastej. W czasie kazania poruszono znaczenie chrztu i jego wartość dla każdego ochrzczonego. Przed nabożeństwem została wywieszona na drzwiach wejściowych do kościoła lista kandydatów do Rady Parafialnej na lata 2007-2011. Zgodę na kandydowanie wyrazili:
- Joachim Gibiec
- Zofia Idziejczak
- Andrzej Jaworski
- Janusz Piorko
- Irena Sładek
- Marian Smołka
- Janina Turoń
- Tadeusz Wantulok
Do Rady Parafialnej wybranych zostanie sześciu kandydatów, a pozostali zostaną zastępcami. Wybory odbędą się podczas Zgromadzenia Parafialnego w najbliższą niedzielę 4 marca 2007 roku.
Wszystkim wybierającym i wybieranym życzymy mądrości, ufności i pokory Bożej.
Na okres czasu pasyjnego - modlitwa:
Panie Jezu Chryste!
W uniżoności serca mego wyznaję przed Tobą grzechy moje:
Nie wyznawałem Cię przed ludźmi, milczałem tam, gdzie trzeba było oddać chwałę imieniu Twemu. Całe moje życie jest jakby jednym wielkim oskarżeniem samego siebie. O Panie, jam się Ciebie zaparł, ale Ty mnie się nie zapieraj, nie odrzucaj mnie od siebie, o Jezu, któryś rzekł: "Tego, który do mnie przyjdzie, nie wyrzucę precz". Spojrzyj na mnie, nędznego grzesznika, jakeś spojrzał miłościwym okiem na Piotra. Panie Jezu Chryste, pomimo moich częstych grzechów i przewinień miłuję Cię. "Panie, Ty wiesz, że Cię miłuję". Ty sam, o Jezu, miłość tę przez Ducha Świętego wlałeś w serce moje. Panie Jezu Chryste, proszę Cię i błagam, zachowaj we mnie wiarę, miłość i nadzieję w Twą łaskę i miłosierdzie.
Wysłuchaj mnie i bądź mnie grzesznemu miłościw. Amen.