Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z miesiąca sierpnia roku 2007
-
Sierpień 2007 roku.
Biblijne hasło na ten miesiąc:
Od wschodu słońca aż do zachodu
Niech imię Pańskie będzie pochwalone.Ps. 113,3 -
5 sierpnia - 9. Niedziela po Trójcy Świętej
Stuart i Linda Macfarlane powiedzieli:
Życie stwarza nam nigdy niekończący się szereg okazji do spełnienia czynów miłości. Nie przegap żadnego!Stuart i Linda MacfarlanePo nabożeństwie odbyła się w kościele konwersja Michała Musioła.
-
12 sierpnia - 10. Niedziela po Trójcy Świętej - Niedziela Izraela
Słowo Pana z Listu Pawła do Rzymian
Do Izraelitów należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice; do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.Rzym. 9,4-5Wieczny i wierny Boże! Spośród wszystkich ludów, wybrałeś sobie jeden, mały naród! Ze względu na Twój wybór, naród ten doznawał rozmaitych cierpień. Także my, chrześcijanie, ponosimy winę ludu, który wybrałeś sobie na dziedzictwo. Pomóż nam nie tylko być świadomym grzechów chrześcijan. Pozwól nam szukać nowych dróg do wzajemnego poszanowania i egzystowania obok siebie. Pokaż nam, to co łączy, ponieważ to jest ów drogocenny skarb pozwalający przekraczać granice uprzedzenia i nienawiści.Gerhard Engelsberger -
Od 13 sierpnia do 15 sierpnia w Orzeszu zorganizowane zostały międzyparafialne półkolonie pod nazwą "Tydzień skauta?. W zajęciach brały też udział dzieci i młodzież z Czerwionki. W czasie pięciu dni było zwiastowane Słowo Boże, były gry, zabawy, ćwiczenia i różne inne ciekawe wydarzenia. Wszystkim kierowała pastorowa Beata Reske z ekipą młodzieży z Orzesza.
Czym jest skauting według Wikipedii:
Skauting - to ruch społeczny i pedagogiczny, sformalizowany później w szeregu organizacji młodzieżowych w wielu krajach, który został zapoczątkowany na przełomie XIX I XX wieku w Anglii przez Roberta Baden-Powella i Ernesta Setona w USA. W Polsce jego prekursorem był Andrzej Małkowski, uważany za twórcę harcerstwa - polskiej odmiany skautingu.
Ruch skautowy został zdefiniowany jako dobrowolny apolityczny ruch wychowawczy dla młodzieży otwarty dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie, zgodny z celem, zasadami i metodą, które ustalił założyciel Robert Baden-Powell.
Cel ruchu skautowego.
Celem ruchu skautowego jest przyczynianie się do rozwoju młodych ludzi w taki sposób, by w pełni mogli wykorzystać swoje możliwości fizyczne, umysłowe, społeczne i duchowe jako jednostki, jako odpowiedzialni obywatele i jako członkowie wspólnot lokalnych, narodowych i międzynarodowych.Zasady ruchu skautowego.
Zasadami ruchu skautowego są podstawowe wierzenia i prawa, których należy przestrzegać dążąc do celu. Stanowią one kodeks postępowania, który wyróżnia wszystkich uczestników ruchu.
Skauting oparty jest na trzech ogólnych zasadach, które reprezentują jego podstawowe prawa i wierzenia. Są to "obowiązek wobec Boga", "obowiązek wobec bliźnich", "obowiązek wobec samego siebie". Jak wskazują ich nazwy pierwsza zasada dotyczy stosunku człowieka do wartości duchowych, druga odnosi się do stosunku człowieka do społeczności w najszerszym znaczeniu tego słowa, a trzecia do obowiązków człowieka wobec samego siebie.Prawo i przyrzeczenie skautowe.
Tekst przetłumaczonego prawa skautowego z 1907 roku:- Na słowie skauta można polegać jak na słowie Zawiszy.
- Skaut jest wierny Ojczyźnie.
- Skaut jest obowiązany być pożytecznym i pomagać innym.
- Skaut jest przyjacielem wszystkich, a bratem każdego innego skauta.
- Skaut jest rycerski.
- Skaut jest przyjacielem zwierząt.
- Skaut jest karny i posłuszny.
- Skaut śmieje się i gwiżdże w najcięższym nawet położeniu.
- Skaut jest oszczędny.
Przysięga skautowa 1907 - według sir Roberta Baden-Powella of Gilwell.
"Przysięgam na mój honor ze wszystkich sił służyć Bogu i Królowi, o każdym czasie nieść pomoc bliźnim, być posłusznym Prawu Skautowemu?.
-
19 sierpnia - 11. Niedziela po Trójcy Świętej
Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje.I Piotra 5,5Pokora i wstyd po uczynionym grzechu są milsze Bogu niż pycha po spełnieniu dobrego uczynku.Augustyn - 430 rok - W dniach 15 do 23 sierpnia dwaj nasi młodzi parafianie: Patryk Kłosko i Dawid Gluza wzmacniali swoją tężyznę fizyczną i duchową na obozie w Centrum Obozów Rowerowych w Wołczynie, którego głównym organizatorem był ksiądz Zdzisław Niedoba. W programie obozu były między innymi: wycieczki rowerowe, zwiedzanie ciekawych miejsc Północnej Opolszczyzny, gry i zabawy z wykorzystaniem kąpielisk, boiska i hali sportowej. Ponadto było też coś dla wzmocnienia tężyzny duchowej, a mianowicie studium biblijne "Jak żyć najlepiej?".
-
26 sierpnia - 12. Niedziela po Trójcy Świętej
Ksiądz Dietrich Bonhoeffer powiedział:
Wierzę, że Bóg ze wszystkiego - nawet z największego zła - może i chce stworzyć dobro. Do tego potrzebuje ludzi, którzy wszelkie rzeczy będą używać w jak najlepszy sposób. Mając takie przeświadczenie i wiarę, cały strach przed przyszłością odchodzi w dal.Dietrich Bonhoeffer -
Na początku nabożeństwa w dniu 26 sierpnia odbył się chrzest małego Pawła, syna Agnieszki Gibiec i Janusza Francuza.
Pytania chrzestne.
W czasie chrztu dziecka na pytanie księdza jego rodzice wyznają swoją wiarę i przyrzekają, że dołożą wszelkich starań, aby swe dziecko wychować w wierze w Jezusa Chrystusa. Także rodzice chrzestni składają podobne ślubowanie. Gdy w szczególnych sytuacjach do chrztu dochodzi w późniejszych latach, starsze dzieci, młodzież i dorośli powinni samodzielnie wyznać swoją wiarę, pragnienie zostania ochrzczonym i wolę prowadzenia chrześcijańskiego życia.Śpiewnik ewangelicki -
29 sierpnia w ogrodzie Marietty i Joachima Gibców w Leszczynach odbyło się ognisko chóru parafialnego. Zgromadziło trzydziestu uczestników razem z dziećmi i osobami towarzyszącymi chórzystom. Była cześć poczęstunkowa z ciastem przy herbatce i kawie. W tej części był śpiew ze śpiewniczka ogniskowego ("Śpiewnik ogniskowy" przygotował Paweł Gaś): "Wspaniałym Panem Tyś", "Panie połącz nas", "Boża obecność". Kolejna część spotkania upłynęła pod namiotem parafialnym rozłożonym w ogrodzie na zajadaniu się upieczonymi na ognisku kiełbaskami. Do tego były sałatki warzywne i napoje. Następna część spotkania odbyła się przy ognisku. Były krótkie relacje obecnych na ognisku z pobytu w różnych rejonach podczas wakacyjnych wojaży. Pastorowa Beata Reske zrelacjonowała krótko półkolonie, które odbyły się w pierwszej części sierpnia w Orzeszu oraz zapoznała uczestników ze stuletnią historią skautingu (rocznica przypada w tym roku). Były też i śpiewy przy ognisku ze śpiewniczka przygotowanego przez dyrygenta Pawła Gasia: "Zasiali górale", "Hej bystra wodo", "My Cyganie", "Ogniska już". Na koniec zaśpiewano znaną pieśń obozową "Cichy zapada zmrok" oraz pomodlono się dziękując Panu, że pozwolił nam się spotkać w tak miłej i błogosławionej atmosferze. Wszyscy bardzo zadowoleni udali się do swoich miejsc zamieszkania.
Bogu niech będą dzięki za taką możliwość spotkania się i wzajemnego budowania.
Mgły i żurawie
Pilnujcie, pilnujcie ostatnich dni lata,
kiedy jeszcze zielone bije zegar chwile,
w które się już nieżywy karmin gęsto wplata...
Kobieto, włóż maskę i skrzydła motyle
i biegaj i szukaj trwożliwie, ciekawie w chińskim pawilonie i w szpalerów cieniu
(a mgła się już wznosi... Żurawie!!! Żurawie!!!)-
gdzie oczy wołające ciebie po imieniu?Maria Pawlikowska Jasnorzewska.