Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z miesiąca września roku 2007
-
Wrzesień 2007 roku.
Biblijne hasło na ten miesiąc:
Jezus Chrystus mówi:
Cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał,
a na duszy swej szkodę poniósł?Mat. 16,26 -
2 września - 13. Niedziela po Trójcy Świętej - Niedziela Diakonii
Nabożeństwo miało potrójny wymiar, gdyż w 13. Niedzielę po Trójcy Świętej obchodzono Święto Diakonii oraz Bogu powierzono rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Słowo Boże sprzed ołtarza czytali: Daria Gibiec i Patryk Kłosko.
Panie Jezu Chryste! Zgromadź rozproszone owce swoje, zwołaj je swym głosem poprzez Twe Boskie Słowo w Piśmie Świętym! Podaruj nam Twego Ducha, abyśmy dzięki Niemu Twój głos rozpoznali i nie poszli za żadnym innym wezwaniem.Albrecht Dürer -
7 września o godzinie czternastej odbył ślub Łukasza Brudnego (wyznania ewangelicko-augsburskiego) i Agnieszki Paśnickiej (wyznania rzymsko-katolickiego).
Nowożeńcom życzymy miłości płynącej prosto od Boga.
Ślubowanie małżonków w Kościele Ewangelicko-Augsburskim:
Ja, X, przed obliczem Boga żywego i w obecności tych świadków z ręki Bożej przyjmuję ciebie, Y, za żonę swoją (męża swego) i ślubuję ci: miłość, szacunek i wierność małżeńską w dniach dobrych, jak i złych, dzielić z tobą radość i smutek, szczęście i nieszczęście, jak Bóg zrządzi oraz że cię nie opuszczę, aż Bóg przez śmierć nas rozłączy. Do tego dopomóż mi, Panie Boże wszechmogący. Amen.Śpiewnik ewangelicki - 7 września o godzinie siedemnastej odbyło się w salce parafialnej spotkanie księdza Henryka Reske i katechetki mgr Beaty Reske z rodzicami, w sprawie organizacji zajęć lekcji religii w nowym roku szkolnym 2007/2008 w naszej parafii (zajęcia grup szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół średnich).
- W dniach 7 do 9 września Alina Kotula i Dawid Gluza (tegoroczni konfirmanci w naszej parafii) uczestniczyli w wycieczce "Śladami Reformatora". Diecezja Katowicka zorganizowała już kolejny raz wyjazd konfirmantów "szlakiem Lutra" od Zamku w Wartburgu, poprzez Eisleben (Dom Lutra, muzeum, kościoły Piotra i Pawła oraz Andrzeja). W Wittenberdze brali udział w nabożeństwie, zwiedzali zabytki oraz zobaczyli pomniki: Lutra i Melanchtona. Opiekunami wyjazdu do Niemiec byli: Duszpasterz Młodzieżowy Diecezji Katowickiej ksiądz Mirosław Czyż oraz teolog Sebastian Roszak.
-
9 września - 14. Niedziela po Trójcy Świętej
Nie zapominajcie dobroczynności i pomocy wzajemnej; takie bowiem ofiary podobają się Bogu.Hebr. 13,16Ludwig van Beethoven 180 lat temu, czyli w 1827 roku, tak powiedział:
Czynić dobro, gdzie to jest możliwe; kochać wolność ponad wszystko; nie zaprzeć się prawdy nawet przed tronem!Ludwig van BeethovenNabożeństwo w 14. Niedzielę po Trójcy Świętej rozpoczął ksiądz Henryk Reske przywitaniem dzieci ze Szkółki Niedzielnej. Po liturgii dzieci podeszły do ołtarza i otrzymały z rąk księdza świecę zapaloną od płomienia świecy ołtarzowej, co miało symbolizować łączność tych, którzy uwielbiają Pana Boga w czasie nabożeństwa z młodymi duszami otwierającymi serca do Boga podczas spotkań Szkółki Niedzielnej. Dzieci w każdym zborze to skarb i przyszłość wspólnoty wiary, dlatego gorąco módlmy się o nie jak i o tych, którzy prowadzą Niedzielną Szkółkę. Ksiądz Henryk życzył dzieciom oraz prowadzącej zajęcia Szkółki Mariecie Gibiec błogosławionych chwil z uwielbianym Panem.
- 9 września w kościele ewangelickim w Katowicach-Szopienicach odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne z okazji 50-lecia ordynacji księdza Karola Baumana (obecnie na emeryturze, mieszkającego w Szczecinie) oraz 15-lecia ordynacji obecnego proboszcza PE-A Szopienice księdza Adama Maliny, naszego proboszcza księdza Henryka Reske, księdza Tomasza Chudeckiego z Cieszyna i księdza proboszcza Alfreda Stańka z Istebnej (ich ordynacja odbyła się w Mikołowie 26 lipca 1992 roku w obecności biskupa Jana Szarka). W dziękczynnym nabożeństwie udział wzięli: biskup Tadeusz Szurman, ksiądz Jan Gross, ksiądz radca Jan Badura, ksiądz prezes Tadeusz Makula, księża rzymskokatoliccy i inni goście.
- W dniach 13 do 16 września odbyło się już XIII Forum Ewangelickie, tym razem w Krakowie, gdzie było przedłużeniem obchodów 450-lecia założenia parafii ewangelickiej w tym mieście. Pierwsze nabożeństwo ewangelickie odbyło się 17 sierpnia 1557 roku w tak zwanym Ogrodzie Bonerowskim za Bramą Mikołajską (dziś rejon Plant od ulicy Westerplatte). Obecnie Kościół Marcina oraz parafia mają siedzibę przy ulicy Grodzkiej. Konferencja "450 lat pod Wawelem" w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się 13 września, a w kościele śpiewał chór PE-A z Drogomyśla - na organach grał M. Merunowicz. 14 września w sali Wydziału Polonistyki UJ odbyła się sesja pod tytułem "Ewangelicka alternatywa w XXI wieku".
-
16 września - 15. Niedziela po Trójcy Świętej
Wiara jest podstawą każdej rzeczy.
Służba Panu może istnieć bez liturgii, ale nie może istnieć bez wiary.z mądrości chasydówKazanie w tą niedzielę oparte było na słowach z Ewangelii Łukasza:
I rzekli apostołowie do Pana: Przydaj nam wiary. A Pan rzekł: Jeślibyście mieli wiarę jak ziarno gorczyczne i rzeklibyście do tego figowca: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, usłuchałby was.Łuk. 17,5-6W czasie nabożeństwa wszyscy uczestnicy zostali poproszeni, aby w zaciszu domowym powyższe Słowa z Biblii przeczytali jeszcze raz i zastanowili się, jakie znaczenie mają one dla każdego z osobna.
Polecaj drogi swoje
Polecaj drogi swoje i życia swego los
opiece tego Pana, co zły odwraca cios.
Kto chmurom, wichrom, burzy wyznaczyć umie szlak,
ten i na ścieżki twoje swej łaski ześle znak.
Jedynie mocą Boga zwycięski stoczysz bój
i tylko z Jego woli wytryśnie szczęścia zdrój;
ni troską, ni zgryzotą nie zmożesz przygód złych,
we wszystkim doń się zwracaj: On czeka modłów twych.
Nie bolej, duszo moja, wierz i nie lękaj się!
Z boleści i utrapień sam Bóg wyzwoli cię,
a gdy nadejdzie pora - jak jutrznię swoich łask
ukaże ci w oddali radości błogiej blask.
Więc rozstań się z goryczą, co trawi serce twe,
co twą krępuje wolę i boleść w duszę tchnie.
Wszak nie ty jesteś Panem, nie zawisł świata los
od ciebie, lecz kieruje nim Boga twego głos.
A jeśli się okaże, żeś popadł w grzech i kłam,
to On cię oswobodzi, gdy ich nie zmożesz sam,
i z serca twego zrzuci brzemiona ciężkich trosk,
co w słońcu Jego łaski topnieją niby wosk.
Szczęśliwyś, jeśli zawsze cię wiodła Pana dłoń,
bo wieńcem On wybranych ozdobi twoją skroń.
I dzierżąc w rękach godło zwycięstwa, pęki palm,
Zbawicielowi swemu pochwalny wzniesiesz psalm.Tekst: ks. Paweł Gerhardt (1653 r.)
Przekład: Ludwik Jenike (1864 r.)
Melodia: Bartholomäus Gesius (1603 r.) -
18 września w salce parafialnej w PE-A w Katowicach odbyło się spotkanie z synem Marii Goeppert-Mayer, profesorem Peterem C. Mayer mieszkającym z małżonką na wyspie Guam. Spotkanie prowadził biskup Tadeusz Szurman. Wcześniej, 4 września, gościł w PE-A w Katowicach zięć M. Goeppert-Mayer, profesor Donat G. Wentzel (astrofizyk z University of Maryland, USA).
Maria Goeppert-Mayer urodziła się w Katowicach i tu została ochrzczona w kościele ewangelickim. Pierwsze trzy lata życia spędziła z rodzicami mieszkając w Katowicach.
W latach 2006-2007 młodzież z LO im M. Kopernika w Katowicach zrealizowała projekt edukacyjny "Maria Goeppert-Mayer - Noblistka z Katowic". Zgromadzono informacje o noblistce i stworzono wyczerpujący serwis internetowy o niej (www.copernicushigh.webhost.pl/mgm). Na wniosek młodzieży, Rada Miejska Katowic na posiedzeniu w dniu 30 lipca 2007 roku podjęła jednogłośnie uchwałę o nadaniu nazwy Marii Goeppert-Mayer połączeniu ulic Grundmanna z Sądową.
-
23 września - 16. Niedziela po Trójcy Świętej
Wiara nie może zamieszkiwać tylko w sercu.
Musi być również wyrażona przez usta.
Wyznanie wiary słowami wzmacnia wiarę człowieka.z mądrości chasydów23 września w godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z księdzem Adamem Maliną na temat twórczości księdza Paula Gerhardta, którego 400-setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w lutym tego roku (krótka notka biograficzna o pieśniarzu w zapiskach stycznia 2007 roku). Na spotkaniu była dwójka naszych parafian - Irena i Ginter Sładkowie.
-
Kolejne spotkanie biblijne w naszej parafii odbyło się 24 września (po dwumiesięcznej, letniej przerwie). Spotkanie poprowadził Roman Fenger, a rozważaliśmy kolejną część 2 rozdziału Listu Jakuba:
Cóż to pomoże, bracia moi, jeśli ktoś mówi, że ma wiarę, a nie ma uczynków? Czy wiara może go zbawić? Jeśli brat albo siostra nie mają się w co przyodziać i brakuje im powszedniego chleba, a ktoś z was powiedziałby im: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i nasyćcie, a nie dalibyście im tego, czego ciało potrzebuje, cóż to pomoże? Tak i wiara, jeżeli nie ma uczynków, martwa jest sama w sobie. Lecz powie ktoś: Ty masz wiarę, a ja mam uczynki; pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, a ja ci pokażę wiarę z uczynków moich. Ty wierzysz, że Bóg jest jeden? Dobrze czynisz; demony również wierzą i drżą. Chcesz przeto poznać, nędzny człowieku, że wiara bez uczynków jest martwa? Czyż Abraham, praojciec nasz, nie został usprawiedliwiony z uczynków, gdy ofiarował na ołtarzu Izaaka, syna swego? Widzisz, że wiara współdziałała z uczynkami jego i że przez uczynki stała się doskonała. I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga. Widzicie, że człowiek bywa usprawiedliwiony z uczynków, a nie jedynie z wiary. W podobny sposób i Rahab, nierządnica, czyż nie z uczynków została usprawiedliwiona, gdy przyjęła posłów i wypuściła ich inną drogą? Bo jak ciało bez ducha jest martwe, tak i wiara bez uczynków jest martwa.Jak. 2,14-26 -
W dniach 28 - 30 września odbył się w Piotrkowie Trybunalskim Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej pod hasłem "Święci grzesznicy". W programie tegorocznego zjazdu była mowa o różnych formach grzechu, pokusy szatańskiej i innych ciemnych stron naszego życia, a wszystko w odbiciu modlitwy i Słowa Bożego. Program zjazdu przedstawiał się następująco:
PIĄTEK- 19.30-22.00 Koncerty na placu w więzieniu
- 19.30 Broken Reed
- 20.30 2 Tm 2,3
- 22.00 Program do wyboru:
- w więzieniu - wieczór hip-hopu: spotkanie z ekipą Zioma Janka, koncert TDS;
- kino Zjazd: "Bez przebaczenia"; przegląd filmików amatorskich; Labirynt.
- 22.30 program w Szkole Muzycznej
- Jazz cafe 5,1;
- koncert Trio Janusza Strobla;
- audiowizualizacja.
- 10.00 Otwarcie OZME w amfiteatrze: Słowo, wspólny śpiew, teatr;
- 13.00 Warsztaty, koncerty zespołów młodzieżowych: "Otwórz oczy"(Goleszów), "Dawar" (Mikołów), "dla Tego" (Miechowice), FFP (Wisła).
- 16.00 Seminaria:
- Szatan. Książę ciemności jest dżentelmenem. Natura szatana i wojna w naszych umysłach;
- Korzeniem wszelkiego zła jest miłość do pieniędzy. Jak złe zmienić w pożyteczne;
- Natura człowieka i konfesje. Czy człowiek jest dobry?
- Zło - teodycea;
- Złość gniew - zły czy nie zły. Czy gniew jest grzechem;
- Co z tym seksem?;
- Spowiedź, wyznawanie grzechów;
- Blogi internetowe;
- Liturgia;
- Bezgrzeszność - jak żyć życiem idealnym i stać się świętym?
- 20.00 Koncert uwielbienia z zespołem CME w amfiteatrze.
10.00 Nabożeństwo młodzieżowe z komunią w amfiteatrze.
W OZME w Piotrkowie Trybunalskim wzięli udział: Alina Kotula, Dawid Gluza, Patryk Kłosko.
- 19.30-22.00 Koncerty na placu w więzieniu
- W nowym Centrum Luterańskim przy ulicy Miodowej w dniach 28 do 30 września odbywało się już XVI Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich, w którym uczestniczyła nasza pastorowa Beata Reske. Tematem tegorocznego forum było "Za i przeciw ordynacji kobiet". W spotkaniu wzięły udział między innymi: ksiądz Zuzanna Szpakova z Czech, ksiądz Margita Dieova ze Słowacji oraz ksiądz Joanna Malina z Kanady.
-
30 września - 17. Niedziela po Trójcy Świętej - Dziękczynne Święto Żniw
Nabożeństwo dziękczynne za tegoroczne plony połączone było ze Spowiedzią i Komunią.
Przed rozpoczęciem nabożeństwa dzieci złożyły przed ołtarzem owoce i warzywa.
W czasie nabożeństwa odbył się chrzest syna Moniki i Damiana Sztuby, któremu nadano imiona Kacper, Damian.
Pytania chrzestne
W czasie chrztu dziecka na pytanie księdza jego rodzice wyznają swoją wiarę i przyrzekają, że dołożą wszelkich starań, aby swe dziecko wychować w wierze w Jezusa Chrystusa. Także rodzice chrzestni składają podobne ślubowanie. Gdy w szczególnych sytuacjach do chrztu dochodzi w późniejszych latach, starsze dzieci, młodzież i dorośli powinni samodzielnie wyznać swoją wiarę, pragnienie zostania ochrzczonym i wolę prowadzenia chrześcijańskiego życia.Śpiewnik ewangelickiW czasie nabożeństwa zaśpiewał nasz chór parafialny pieśń pod tytułem "Co siałeś na polu?" w opracowaniu E.Dońskiej:
Co siałeś na polu swym wiosną?
Czy kwiaty, co cieszą nasz wzrok.
Patrz, pszczoły czeredą radosną
obsiadły twe pole co krok.
Refren:
Siej dobre nasiona tu wciąż (tak siej wciąż)
Byś zboże złociste mógł żąć (byś mógł żąć)
Dzień żniwa wielkiego nadchodzi!
Coś siał, teraz będziesz tu żąć.
Co siałeś na polu swym wiosną?
Czy ziarno pszeniczne na chleb.
Spójrz, zboże tak ślicznie wyrosło,
Bóg rosił, wzrost dawał i strzegł.
Refren
.........
A obok, o, straszne to pole!
Tam wróg posiał brudy i zło.
Patrz, chwasty porosły twą rolę,
kolczaste i ostre, jak szkło.
Refren
.........
Co siałeś na polu swym wiosną?
Nienawiść, czy miłość, czy złość.
Twój posiew już wschodzi, dojrzewa,
w wieczności swój plon będziesz żąć!
Refren
..........E.Dońska: Co siałeś na polu?Refleksja jesienna Phila Bosmansa.
ZNAJDŹ SOBIE CZAS.
Czas, który ludzie przeznaczają na swoje czynności zawodowe bywa coraz krótszy. Coraz więcej mamy wolnego czasu. Coraz więcej mamy wolnych dni i urlopu. Lecz gdy się tylko wokoło rozejrzymy, zauważamy, jak ludziom się zawsze ogromnie spieszy. Gdy kogoś o coś poprosimy, to najczęściej usłyszymy wymówkę: "Nie mam czasu".
Jeszcze nigdy dotąd nie było tylu śpieszących się ludzi na świecie. Ojcowie i matki czekają bez końca na odwiedziny swoich dzieci, lecz one nie maja czasu. Chorzy i starzy widzą zdrowych i młodych, którzy są ustawicznie w biegu, gdzieś ciągle podążają i bardzo im się śpieszy. Małżonkowie stają się wzajemnie obcy, bo nie mają czasu dla siebie.
Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego mamy tak mało czasu? Otoczenie, reklama, cały przemysł rozrywkowy bez wytchnienia wmawiają nam, czego to jeszcze potrzebujemy, co powinniśmy sobie jeszcze sprawić. I w ten sposób całe nasze życie zostaje kompletnie, bez żadnych luk zaprogramowane. Dlatego chciałbym coś zaproponować: raz nie rób po prostu nic! Uspokój się wreszcie raz!
W spokoju i ciszy zamieszkuje radość życia, którą utraciliśmy w gonitwie. Z ciszy wyrastają te małe grzeczności, które o wiele mniej czasu potrzebują, niż nam się wydaje: jakieś dobre słowo, uśmiechnięta twarz, spontaniczny pocałunek jako szczera podzięka, ciekawe wsłuchiwanie się, nieplanowany telefon, drobny prezent, który sam zrobiłeś, napisanie listu, który kogoś ucieszy.
Wymaż ze swojego życia to śmiercionośne - "Nie mam czasu ". Odsuń się od tego morderczego tempa. Znajdź sobie czas, by być dobrym człowiekiem dla innych ludzi.
Człowiek potrzebuje ciszy,
a postęp przyniósł mu hałas.
Człowiek potrzebuje dobroci,
a postęp dał mu konkurencję.
Człowiek potrzebuje Boga,
a postęp dał mu pieniądz.Phil Bosmans