Z notatnika zborownika
Joachim Gibiec
Zapiski z miesiąca stycznia roku 2008
-
Hasło roku:
Jezus mówi: Ja żyję i wy żyć będziecie.Jan 14,19bROK WYCHOWANIA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO
-
Styczeń 2008 roku.
Biblijne hasło na ten miesiąc:
Jezus Chrystus mówi:
Nie potrzebują zdrowi lekarza,
lecz ci, co się źle mają;
nie przyszedłem wzywać do upamiętania sprawiedliwych,
lecz grzeszników.Mar. 2,17 -
1 stycznia - Nowy Rok - ŚWIĘTO NADANIA ZBAWICIELOWI IMIENIA
Pierwsze tegoroczne nabożeństwo odprawione zostało w godzinach popołudniowych.
Modlitwa noworoczna
Gdy pojawi się Nowy Rok,
Wystrzelą w niebo petardy,
A ludzie zatańczą
Radosny taniec życia.
Uklęknę w kąciku,
Cichutko połączę się z Bogiem
W modlitwie.
Dziękuję ci Boże
Za każdy przeżyty dzień
Za uśmiech i łzy
Za radość i cierpienie...
Proszę Cię Boże
By te nowe dni
Wypełniła nadzieja
Na lepsze życie.
By ustąpiła nienawiść,
Obłuda i kłamstwo,
By dzieci nie patrzyły
Smutnymi oczkami.AnonimNa przełomie grudnia 2007 i stycznia 2008 ruszyła w internecie strona Muzyka w Kościele Luterańskim" (www.larte.net.pl), której autorem jest Paweł Gaś (nasz organista i dyrygent chóru).
-
6 stycznia - Święto Epifanii
Epifania (gr. επιφανεια epifaneia - objawienie, ukazanie się) - akt objawienia się bóstwa światu i ludziom (trzej mędrcy idący za gwiazdą betlejemską w tradycji zachodniej oraz pierwsze objawienie się Trójcy świętej podczas Chrztu Pańskiego w tradycji wschodniej). Epifania to inne określenie teofanii.
Epifanie są niezwykle powszechne w mitologii greckiej.
W chrześcijaństwie epifania to liturgiczna nazwa święta obchodzonego 6 stycznia, które wprowadzono na początku IV wieku na Wschodzie w celu wyparcia popularnego święta narodzin Aiona. We wczesnym chrześcijaństwie ten dzień obchodzony był jako święto Bożego Narodzenia (w Apostolskim Kościele Ormiańskim jest tak do dzisiaj). Była więc to rocznica objawienia się Boga całemu światu. Po Konstantynie Boże Narodzenie utożsamiono ze świętem narodzin Niezwyciężonego Słońca obchodzonym w najkrótszy dzień roku, a 6 stycznia stał się obecnym świętem "Trzech Króli", które interpretuje się jako objawienie się Boga ludom nieżydowskim, pogańskim, reprezentowanym przez mędrców ze wschodu.
(Pod wpływem prawdopodobnie gnostycyzmu święto epifanii zaczęto uznawać także za pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie, z czasem jednak na Zachodzie przeważyły inne wątki teofanii Chrystusa, by ostatecznie stać się tam właśnie świętem "Trzech Króli". W tradycji prawosławnej do dzisiaj święto Objawienia Pańskiego i Epifanii utożsamiane jest z).
Źródło: Wikipedia.
Nasz chór parafialny wystąpił podczas nabożeństwa Święta Epifanii w Orzeszu. Chór zaśpiewał trzy pieśni:
- "Jezus moją radością" - J.S.Bacha;
- "Christus natus est nobis " - w opracowaniu S.Niewiadomskiego;
- "Chwalmyż wszytcy z weselem" - kolęda.
Po nabożeństwie chórzyści zostali przyjęci w salce parafialnej, gdzie przy kawie, herbacie i cieście rozmawiano na aktualne tematy parafialne.
-
9 stycznia odbyło w PEA Katowice kolejne, a w tym roku pierwsze spotkanie Komitetu Organizacyjnego ProChrist 2008. W spotkaniu wziął udział bp Tadeusz Szurman, a przewodniczył spotkaniu Diakon Paweł Gumpert. Podczas spotkania przekazano informację o możliwościach uczestniczenia w spotkaniach modlitewno-uwielbiających Boga (więcej na stronie: www.modlitwazamiasto.pl).
Całość informacji o ewangelizacji na stronie internetowej - www.prochrist.pl.
PROJEKT PROMOCJI EWANGELIZACJI PROCHRIST (4,5,6 kwiecień 2008; katowicki rynek)
- Drama - spektakl taneczny do utworów gospel; grupa taneczna "Kalejdoskop" Renaty Wolkiewicz (mgr sztuki- występowała z wieloma gwiazdami muzyki w Europie i USA; komponuje, śpiewa, gra na pianinie i skrzypcach; stypendystka instytutu Christ for the Nations w Dallas; wokalistka chóru "Z Miłości"; przewodzi grupie Positive Band z Katowic);
- Taniec Żydowski - grupa taneczna z Cieszyna pod kierunkiem Doroty Herok;
- Hip hop, drama - spektakl taneczny grupy tanecznej "Heavenly fire" z Katowic pod kierunkiem Marty Polniak (taniec z flagami);
- Artystyczna grupa klaunów pod opieką Urszuli Marek;
- Koncert Gospel chóru "Z Miłości" pod kierunkiem Anny Pawlak.
Kto wierzy, ten się nie zachwieje (Iz. 28,16)
Idea ProChrist
Zwątpienie i zdziwienie
Zwątpienie jest stanem bliskim współczesnemu człowiekowi. Zmieniający się świat zaskakuje, szokuje, często zniechęca. Skrajności są często elementem naszej rzeczywistości: bogactwo i ubóstwo, wykształcenie i analfabetyzm, relatywizm i fanatyzm. Niezależnie od warunków życia, statusu społecznego i pochodzenia, każdy człowiek zadaje sobie pytania o sens i cel swojego istnienia, poszukuje odpowiedzi, szczęścia, satysfakcji, spełnienia. Chce być kochany i kochać. Świat oferuje wiele, ale Boża oferta jest niepowtarzalna.
Współczesne chrześcijaństwo także bywa przyczyną rozczarowań i zwątpienia. To sygnał dla chrześcijan, których świadectwo życia kształtuje obraz Kościoła widziany oczami poszukujących. Czy chrześcijanie mają coś, czym można innych zadziwić? Czy krzyż Chrystusa nie jest najbardziej zadziwiającym, najprostszym i najdoskonalszym dowodem Bożej miłości, tej, której poszukuje współczesny człowiek?
Wieczory ProChrist są formą wyjścia naprzeciw poszukiwaniom każdego człowieka. To osiem spotkań, w czasie których usłyszymy zwiastowanie Bożego Słowa, wywiady, muzykę, impulsy do przemyślenia, zobaczymy miniatury teatralne, reportaże i odczujemy gościnną atmosferę.
Odpowiedź
Wieczory ProChrist mogą być pomocą dla każdej wspólnoty, która chce aktywnie głosić ewangelię i docierać do współczesnego człowieka. Zaangażowanie jej członków w organizację przekazu satelitarnego ProChrist i udział w nim, daje możliwość wykorzystania ich umiejętności i talentów we wspólnym działaniu na rzecz grupy. To okazja na integrację, współdziałanie, wzajemne budowanie się i planowanie rozwoju. To proces, droga do celu, w czasie której zyskują wszyscy zaangażowani. Osiągnięcie celu, czyli dotarcie z przesłaniem Bożej miłości i ofiary Chrystusa do poszukujących i błądzących, jest jednocześnie początkiem kolejnego etapu w życiu każdej wspólnoty - włączenia nowych osób do swojego grona, opieka i wspieranie się w duchowym rozwoju.
Krzyż Chrystusa jest miejscem, pod którym rozpoczyna się nowe życie człowieka. Obowiązkiem chrześcijanina jest niesienie go i stawianie przed każdym, kogo spotyka na swojej drodze.
Czy chcesz robić to DlaChrystusa? ProChrist to odpowiedź.
Niejedna droga zda się człowiekowi prosta, lecz w końcu prowadzi do śmierci (Przyp. 14,12)
W dniach od 6 do 13 kwietnia 2008 roku podczas ewangelizacji ProChrist Ulrich Parzany będzie wykładał na następujące tematy:
- Wolnoć Tomku w swoim domku
- Słowa uczą, przykłady pociągają
- Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci
- Diabeł tkwi w szczegółach
- Im większe pieniądze, tym większy rachunek
- Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma
- Drzewa nie istnieją osobno
- Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością
Gośćmi muzycznymi ProChrist będą: Magda Anioł (www.magdaniol.kdm.pl); Darek Melajonek (www.maleo.pl); Beata Bednarz; Mate.o (www.mateo.kdm.pl); Zespół CME (www.zespol.cme.org.pl); Megachór ProChrist (www.zmilosci.pl); Kraków Gospel Chór (www.kgc.gospel.com.pl); Irek Głyk (www.glyk.pl); Jean-Claude Hauptmann.
Całość informacji o kwietniowej ewangelizacji na stronie internetowej - www.prochrist.pl.
-
14 stycznia odbyło się w naszej salce parafialnej pierwsze w tym roku studium biblijne, które prowadził Roman Fenger. Rozważaliśmy kolejne wersety z Listu Jakuba:
Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was. Nie obmawiajcie jedni drugich, bracia. Kto obmawia lub osądza brata swego, obmawia zakon i osądza zakon; jeżeli zaś osądzasz zakon, nie jesteś wykonawcą zakonu, lecz sędzią. Jeden jest zakonodawca i sędzia, Ten, który może zbawić i zatracić. Ty zaś kim jesteś, że osądzasz bliźniego? A teraz wy, którzy mówicie: Dziś albo jutro pójdziemy do tego lub owego miasta, zatrzymamy się tam przez jeden rok i będziemy handlowali i ciągnęli zyski, wy, którzy nie wiecie, co jutro będzie. Bo czymże jest życie wasze? Parą jesteście, która ukazuje się na krótko, a potem znika. Zamiast tego, winniście mówić: Jeżeli Pan zechce, będziemy żyli i zrobimy to lub owo. Wy natomiast chełpicie się przechwałkami swoimi; wszelka tego rodzaju chełpliwość jest zła. Kto więc umie dobrze czynić, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.Jak. 4,10-17 -
W drugim tygodniu zimowych ferii dla dzieci i młodzieży województwa śląskiego, w dniach od 21 do 26 stycznia odbyło się zimowisko w Salmopolu. Opiekunem obozu był Młodzieżowy Duszpasterz Diecezji Katowickiej ksiądz Mirosław Czyż. Uczestnikami obozu z naszej parafii byli: Dawid Gluza i Patryk Kłosko. Uczestnicy, oprócz "białego szaleństwa", zakosztowali też Słowa Bożego, a w połączeniu z wypoczynkiem nabrali nowych sił.
-
Dzień 23 stycznia należy zapisać w historii naszej parafii dużymi literami, gdyż po raz pierwszy w historii odbyło się w Czerwionce ekumeniczne nabożeństwo. W kościele Rzymsko-Katolickim pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce o godzinie 17.00 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem księdza Dziekana Antoniego Szczypki (proboszcza tejże parafii), dwóch innych księży katolickich oraz księdza Henryka Reske.
W nabożeństwie wzięły udział dwa chóry: PE-A Czerwionka oraz chór męski z parafii NSPJ (utworzony jesienią 2007 roku).
Plan ekumenicznego nabożeństwa:
- Procesjonalne wejście duchowieństwa - zbór śpiewa kolędę "Bóg się rodzi".
- Pozdrowienie wiernych i gości (ksiądz Antoni Szczypka).
- Chór PEA Czerwionka śpiewa kolędę "Chwalmyż wszytcy z weselem".
- Przywitanie, pozdrowienie i modlitwa do Ducha Świętego księdza Henryka Reske.
- Wierni śpiewają kolędę "Gdy się Chrystus rodzi".
- Liturgia Słowa:
- I czytanie - ksiądz Henryk Reske,
- śpiew chóru męskiego parafii NSPJ Czerwionka - (kolęda),
- II czytanie - ksiądz Antoni,
- chór PE-A Czerwionka śpiewa pieśń "Christus natus est nobis",
- Alleluja,
- czytanie Ewangelii - ksiądz Franciszek.
- Kazanie (Homilia) - ksiądz Henryk Reske.
- Apostolskie Wyznanie Wiary.
- Modlitwa wiernych.
- Ojcze nasz - modlitwa.
- Modlitwa księdza Henryka Reske.
- Chór PE-A Czerwionka śpiewa pieśń "Jezus moją radością" (akompaniament organowy).
- Podziękowania księdza Antoniego.
- Śpiew chóru męskiego parafii NPSJ Czerwionka.
- Błogosławieństwa końcowe.
- Zebrani śpiewają pieśń "Pod twą obronę".
- Na zakończenie śpiewa chór parafii NPSJ Czerwionka.
Tegorocznym hasłem Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan były słowa Pawła z Pierwszego Listu do Tesaloniczan (5,17): Bez przestanku się módlcie.
Obchody tygodnia o jedność wyznawców Chrystusa były określane początkowo jako "oktawa modlitw", którą zapoczątkował ksiądz Paul Wattson. Ten duchowny amerykańskiego Kościoła episkopalnego w roku 1898 utworzył w Graymoor w stanie Nowy Jork anglikańską wspólnotę zakonną Franciszkanów Pojednania (Franciscan Frias of the Atonement). Na rozpoczęcie i zakończenie oktawy modlitw wybrał on 18 i 25 stycznia jako dni poświęcone apostołom Piotrowi i Pawłowi. Dopiero w styczniu 1908 roku oktawę modlitw obchodzono po raz pierwszy.
Pierwszą redakcję tekstów na tegoroczny Tydzień Modlitwy opracowała wielowyznaniowa grupa ze Stanów Zjednoczonych - dla upamiętnienia faktu, że to w tym kraju zaczęto urządzać oktawę modlitw o jedność. Następnie międzynarodowy zespół ekumeniczny, wyznaczony wspólnie przez Komisję Wiara i Ustrój Światowej Rady Kościołów i przez Papieską Radę do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, dokonał ostatecznej redakcji i zatwierdzenia materiałów. Zebrał się on we wrześniu 2006 roku w klasztorze Franciszkanów Pojednania w Graymoor - czyli tam, gdzie przed stu laty podjęto tę inicjatywę. Materiały zawierały propozycje modlitw i rozważań oraz czytań biblijnych na poszczególne dni ekumenicznego tygodnia.
- 25 stycznia podczas próby chóru nasz dyrygent Paweł Gaś poinformował, iż zamierza zmienić miejsce zamieszkania. W związku z tym przestaje być naszym organistą podczas niedzielnych i świątecznych nabożeństw, a jedynie będzie grać na organach w czasie nabożeństw tygodniowych. Chór nasz Paweł Gaś postanowił prowadzić dalej. Od lutego zostaje on organistą parafii w Żorach i Warszowicach.
-
27 stycznia - 2. Niedziela przed Postem
Po południu 27 stycznia, w salce parafialnej, odbył się już czwarty z kolei "balik dla dzieci" przygotowany głównie przez Mariettę Gibiec. W spotkaniu karnawałowym pomagały: Ewa Inglot, Beata Reske, Irena Sładek oraz Aldona Musioł. Integracja dzieci ze Szkółki oraz tych, które przyszły tylko na balik, jest bardzo wskazana, gdyż uczy dzieci dzielenia się radością, miłością i szacunkiem.
-
We wtorek 29 stycznia, w salce parafialnej, odbyło się zebranie Rady Parafialnej, podczas którego dokonano zbilansowania wydarzeń i finansów za 2007 rok w parafii oraz zaplanowano budżet i niektóre imprezy parafialne na pierwsze cztery miesiące 2008 roku.
"Wiara i Mundur" tak brzmi tytuł nowego dwumiesięcznika Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, który ukazał się w styczniu 2008 roku. Redaktorem naczelnym tego periodyku został ksiądz porucznik rezerwy dr Marcin Hintz. W "Słowie od redakcji" ks. dr Hintz pisze:
"Nasze czasopismo jest w pierwszym rzędzie adresowane do środowiska Wojska Polskiego... służb mundurowych... Kapelani wojskowi od pierwszych wieków chrześcijaństwa towarzyszyli żołnierzom, niosąc im duszpasterskie wsparcie i religijną posługę... Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe... niesie posługę religijną... Od uroczystych nabożeństw wojskowych, poprzez indywidualne rozmowy duszpasterskie, szkolenia z zakresu etyki, wykłady dla żołnierzy, spotkania integracyjne, towarzyszenie żołnierzom w poligonach, ćwiczeniach i w misjach wojskowych, obecność w najważniejszych wydarzeniach w życiu żołnierzy i ich rodzin (chrzty, śluby, pogrzeby). Kapelani ewangeliccy, działając na terenie jednostek całego kraju, organizują prelekcje, wykłady, rozważania religijne, wygłaszają kazania czy choćby krótkie słowa pozdrowień. Słowo mówione jest jednak ulotne.
Chcemy pomóc wszystkim, dla których wiara chrześcijańska jest ich drogą, a mundur symbolem pełnionej przez nich służby, zrozumieć problemy współczesnego świata, a w sposób szczególny pomóc lepiej zrozumieć problemy i specyfikę pełnionej przez nich służby".W spisie treści nowego czasopisma ewangelickiego znajdujemy między innymi:
- Rozważanie Słowa Bożego ewangelickiego Biskupa Wojskowego - ks. bpa gen. bryg. Ryszarda Borskiego
- Rozważanie na Nowy Rok ks. ppłk. Andrzeja Fobera
- Relacja z pracy kapelanów wojskowych
- Sylwetki Naczelnych Kapelanów Wojskowych EDW: ks. płk Ryszard Paszko (NK EDW 1919-1929), ks. płk Felks Gloc (NK EDW 1930-1939; 1945-1950)
- Zapomniany bohater ziemi cieszyńskiej. Jan Łysek - poeta o żołnierz Legionów Polskich
- Z życia innych Duszpasterstw Kościoła Ewangelickiego:
- Ewangelickie Duszpasterstwo Policji - ks. Tadeusz Konik;
- Ewangelickie Duszpasterstwo Straży Pożarnej - ks. mł. kpt. Adam Glajcar;
- Ewangelickie Duszpasterstwo Więzienne - Naczelny Duszpasterz Więziennictwa ks. Piotr Janik.
Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe (www.luteranie.pl/edw/) stanowią:
- Ewangelicki Biskup Wojskowy - ks. bp gen. bryg. Ryszard Borski (Warszawa)
- Zastępca Ewangelickiego Biskupa Wojskowego - ks. płk Adam Pilch (Warszawa)
- Dziekan Marynarki Wojennej - ks. kmdr por. Marek Loskot (Bydgoszcz)
- Dziekan Wojsk Lądowych - ks. ppłk Zbigniew Kowalczyk (Cieszyn)
- Dziekan Śląskiego Okręgu Wojskowego - ks. ppłk Andrzej Fober (Wrocław)
- Dziekan Sił Powietrznych - ks. ppłk Wiesław Żydel (Piotrków Trybunalski)
- Dziekan Pomorskiego Okręgu Wojskowego - ks. ppłk Marcin Pilch (Elbląg)
- Kapelan Wojsk Lądowych - ks. kpt. Mirosław Wola (Gorzów Wielkopolski)
- Kapelan Wojsk Lądowych - ks. por. rez. Sławomir Fonfara (Brzeg)
- Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej - ks. kpt. Kornel Undas (Mikołów)
- Kapelan Ewangelicki Straży Granicznej - ks. ppor. Marcin Pysz (Pisz)
- Kapelan Wojsk Lądowych - ks. Tomasz Wola (Piła)
- Kapelan Wojsk Lądowych - ks. ppor. rez. Tomasz Wigłasz (Białystok)
Pasyjne zamyślenie w poezji A. Lassoty.
MA BYĆ W NAS TROCHĘ CISZY.
Ma być w nas trochę ciszy
aby przejść przez siebie
tak blisko jak przez lupę
aby miłość wypłakać
lub -
zacząć od nowa
ma być w nas trochę ciszy
i Modlitwy -
trochę.A. Lassota